• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hag: Gotovina prećutno odobravao zločine

General Ante Gotovina ignorisao je i prećutno odobravao krivična djela hrvatskih vojnika u operaciji "Oluja", izjavio je tužilac Stefan Vespi.

 Hag: Gotovina prećutno odobravao zločine  Izvor: MONDO

General Ante Gotovina ignorisao je i prećutno odobravao krivična djela hrvatskih vojnika u operaciji "Oluja", iako je kao komandant imao dužnost da spriječi i kazni počinioce zločina nad srpskim civilima, izjavio je u ponedjeljak pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju tužilac Stefan Vespi.

Vespi je u nastavku posebne sjednice nastavio izvoditi protivargumente tužilaštva na zahtjev odbrane da se generali Gotovina, Ivan Čermak i Mladen Markač oslobodr optužbi za zločine tokom i nakon "Oluje" u avgustu 1995. godine.

"Ključni doprinos Gotovine u udruženom zločinačkom poduhvatu leži u njegovu nedjelovanju prema počiniocima krivičnih djela. Time što nije proveo istrage i kaznio počinioce Gotovina je podsticao svoje potčinjene na dalja krivična djela", rekao je Vespi.

Prema njegovim riječima, Gotovina je kao komandant Zbornog područja Split zapovijedao svim snagama u "Oluji", uključujući i Vojnu policiju, te je bio odgovoran za vojnu disciplinu u hrvatskim jedinicama.

Vespi tvrdi da, osim što je izdao nekoliko "uopštenih, praznih komandi" o sprečavanju krivičnih djela, Gotovina nije preduzeo ništa da se te komande sprovedu, iako je bio svjestan da će to dovesti do novih zločina.

"Vojnici pod komandom Gotovine bili su pušteni s lanca, te im je bilo dopušteno da pljačkaju i ubijaju kako bi se ispunio cilj progona Srba iz Krajine", istakao je tužilac.

Vespi tvrdi da Gotovinina linija komandovanja nije bila prekinuta tokom cijele akcije "Oluja", te da je i nakon završene akcije 9. avgusta bio upućen u dešavanja u Kninu gdje je dolazio iz susjedne BiH.

Tužilac Stefan Margets iznosio je argumente o krivičnoj odgovornosti suoptuženog Čermaka, tadašnjeg komandanta Zbornog mjesta Knin.

On je rekao da je Čermak imao "velika ovlaštenja", da je bio zadužen za red i disciplinu na "oslobođenim teritorijima, uključujući provođenje istraga i izricanje mjera protiv pripadnika HV-a, koristeći pritom vojnu i civilnu policiju".

Ali tvrdi Margets, Čermak to nije činio, a predstavnike međunarodne zajednice zavaravao je u vezi s time što je znao i što namjerava da preduzme po pitanju krivičnih djela.

Iako je znao za više stotina ubistava, Čermak je međunarodnim predstavnicima lagao o njihovu broju i činio sve da ne dođe do istraga zločina, kao što je onaj u zaseoku Grubori - rekao je Margets.

O optužbama protiv Markača, tadašnjeg komandanta Specijalne policije, izlagala je tužilac Prashanti Mahindaratne, rekavši da je Markač lično vodio specijalce koji su pljačkali i palili kuće, te ubijali srpske civile na pravcima svog djelovanja prema Gračacu i Donjem Lapcu, kao i poslije u operacijama "čišćenja".

Posebno je istakla zločin u Gruborima koji su, kako je tvrdila Mahindaratne, počinili pripadnici jedinice specijalne policije iz Lučkog, a koje je Markač pokušao da zataška, tvrdeći da su ubijeni civili stradali u oružanoj borbi.

Tužilaštvo je time završilo izvođenje protivargumenata, a odbrana trojice generala sutra će imati priliku da iznese dodatne argumente za odbacivanje optužnice protiv njih - prenose hrvatski mediji.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE