• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Sječa" ministara u Vladi Srbije?

Zbog krize, smanjenje broja ministara u Vladi Srbije?

 "Sječa" ministara u Vladi Srbije? Izvor: MONDO

Vrhovi Demokratske stranke (DS) i G17 plus odlučili su da zbog štednje smanje broj ministarstava u Vladi Srbije, proporcionalno učešću koalicionih partnera u vlasti, pišu "Blic" i "Večernje novosti".

Dnevnici pišu da se razmišlja o dvije mogućnosti: prva je da broj ministarstava bude smanjen sa 25 na 20, a druga da taj broj bude smanjen na 15.

DS i G17 plus prethodno su dobili načelnu saglasnost njihovog koalicionog partnera, Socijalističke partije Srbije (SPS), da razrade tu ideju, a konačan dogovor "sačekaće" povratak iz Njujorka predsjednika Srbije i DS-a Borisa Tadića, kada će biti organizovan sastanak lidera stranaka koalicije.

U Vladi Srbije DS ima 12 resora, G17 plus šest, SPS četiri, a po jedan imaju Sandžačka demokratska partija, Srpski pokret obnove i Stranka demokratske akcije.

Prema preliminarnom dogovoru DS i G17 plus, demokrate bi se odrekle tri ministarstva, a G17 plus i SPS po jednog ministarstva. Drugi prijedlog je da se DS odrekne šest ministarstava, a G17 plus i SPS po dva.

"DS i G17 plus nisu detaljno razradili plan o tome koja ministarstva bi trebalo ukinuti, ali su iznijete neke od logičnih ideja koja bi ministarstva trebalo spojiti", piše Blic.

U razgovorima se pominjalo da nema potrebe da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava bude de poseban resor i da bi ga trebalo vratiti u Ministarstvo pravde ili pripojiti kao službu Ministarstvu rada i socijalne politike.

"Razmišlja se o potrebi da se spoje Ministarstvo omladine i sporta i Ministarstvo prosvjete, a da se Ministarstvo trgovine pripoji Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja ili Ministarstvu finansija. Predlagano je i se spoje ministarstva za infrastrukturu i telekomunikacije", piše Blic.

Šef Poslaničke grupe G17 Plus Suzana Grubješić potvrdila je da su predstavnici ove stranke održali sastanak sa predstavnicima DS na kojem je razmatrana mogućnost smanjivanja broja ministarstva u Vladi Srbije, ali da nije postignut nikakav konkretan dogovor.

Grubješić je novinarima u republičkom parlamentu rekla da se mora imati u vidu da Srbija ima najglomazniju Vladu u regionu i da, ukoliko se želi pokazati spremnost da se uhvati u koštac sa posljedicama svjetske ekonomske krize, Vlada mora da krene od sebe.

Ona je dodala da G17 podržava ovu ideju, iako još nema konkretnog dogovora koja su to ministarstva koja bi se ukinula, a koja spojila.

Grubješić je rekla i da još nema ni konkretne cifre koja bi se uštedila ovakvim potezom, ali treba imati u vidu da bi se kompletan budžet ministarstva prelio u druge svrhe.

Šef Poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je da šta god Vlada bude uradila, neće biti dobro, jer se pokazalo da ova Vlada ne umije da vodi državu u vrijeme krize.

Potrebni su izbori, a ne smanjivanje broja ministarstva, ocijenio je Nikolić, dodajući da je to jedini način da Srbija dobije vladu koja će znati da vodi državu kroz krizu.

"Nije vrijeme da nas Vlada laže, već da sjednemo i da se ozbiljno dogovorimo šta ćemo dalje", ocijenio je Nikolić.

Šef Poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović ocijenio je da će Srbija umjesto "dva nesposobna ministarstva, dobiti jedno super nesposobno ministarstvo".

Zna se šta je obaveza Vlade Mirka Cvetkovića - vraćanje na onaj put kojim se kretala u prvim godinama tranzicije poslije 5. oktobra 2000. godine, rekao je Jovanović.

"Sada plaćamo visoku cijenu neodlučnosti da se sprovedu neophodne reforme. Očigledno je da se država mora mijenjati, jako je skupa, a njena cijena se neće smanjiti, tako što će se vlada lišiti pet ili deset plata ministara koji i do sada ništa nisu radili", rekao je Jovanović.

Država troši, više nego što stvara, a razlog za to je što se ovdje cijeni nerad, zaključio je Jovanović.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE