• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jelavić: Kako sam pobjegao otmičarima

Bivši član Predsjedništva BiH Ante Jelavić rekao je da je otet na zagrebačkoj tržnici i ilegalno prebačen u BiH, te da je zatim pobjegao otmičarima.

 Jelavić: Kako sam pobjegao otmičarima Izvor: MONDO

Rekao je i da je ilegalno prešao granicu BiH i vratio u Hrvatsku da ne bi pao u ruke pravosuđu BiH.

Jelavić je rekao da je bio spreman na najgore, pogotovo nakon što je čuo otmičare da pregovaraju hoće li ga ubiti.

On je, međutim, naveo da je osjećao mir i spokoj dok su ga otmičari vozili 10 časova od tržnice do ramskog kraja u BiH u automobilskom prtljažniku.

Jedan od otmičara predstavio se kao prijatelj koji će pokušati da ga spasi ako nabavi novac, rekavši da mu je žao zbog svega, da su njega ucijenili, da je prisiljen da učestvuje i da će učiniti sve što je u njegovoj moći da sve ispadne dobro i da ga ne ''odrade''.

Nakon toga svi otmičari otišli su na dva časa u Mostar, rekavši mu da će ga neko čuvati, ali im Jelavić nije povjerovao i pobjegao je, prenose hrvatski mediji.


Na pitanje ko bi mogli biti otmičari, Jelavić je odgovorio da pretpostavlja da je riječ o nekom ko je povezan s muškarcem koji mu je nudio pomoć, a koga poznaje iz rata i zna kojoj je jedinici pripadao.

Jelavić je rekao da ne vjeruje pravosuđu BiH i dodao da nije u redu da on kao član Predsjedništva mora odgovarati za sve što se događa u državi i u bilo kojem preduzeću.

"Osuđen sam na 10 godina kao Sveti duh bez ijedne radnje'', naglasio je Jelavić.

Govoreći o aferi ''Hercegovačke banke'', Jelavić je rekao da on nije bio na čelu uprave te banke niti je vodio njenu poslovnu politiku.

"Ne mogu ja biti odgovoran za to. To je bila jedna politika, ne samo moja, i ja sam spreman odgovarati ako sam nešto napravio'', istakao je Jelavić.

Međutim, hrvatski mediji su u petak tokom dana prenijeli da su Mario Miličević zvani Baja i Vlado Ćorić zvani Barun uhapšeni su u Zagrebu zbog sumnje da su povezani sa otmicom Ante Jelavića.

Miličević je javnosti poznat i kao jedan od šestorice Hrvata iz BiH koji su oslobođeni optužbi za ubistvo Joze Leutara, zamjenika ministra MUP-a Federacije BiH, dok je Vlado Ćorić, bivši zaposlenik zaštitarske agencije "Bilić-Erić", čiji je suvlasnik Vinko Žuljević Klica.

Sva trojica bili su članovi Kažnjeničke bojne, jedinice kojom je tokom rata u BiH komandovao Mladen Naletilić - Tuta, koji je u Hagu osuđen na 18 godina zatvora zbog ratnih zločina protiv bošnjačkih civila u Hercegovini.

Hrvatska policija nije ni potvrdila niti demantovala informaciju o njihovom hapšenju.

Bivši člana Predsjedništva BiH Ante Jelavić, koji je prije dva dana otet, izjavio je u četvrtak naveče da je pobjegao, zahvaljujući nesmotrenosti otmičara, dodajući da su ga držali na području Rame u BiH i da je riječ o pripadnicima dijela zagrebačkog kriminalnog miljea.

Mediji u Hrvatskoj, pozivajući se na nezvanična saznanja, navode da je mogući motiv otmice Jelavićev novčani dug nekim kriminalnim grupama.

Istraga oko Jelavićeve otmice usmjerena je prema pripadnicima Tutine jedinice.

Nakon što se, poslije dan i po odustva Jelavić pojavio u svojoj kući u Zagrebu, mediji su prenijeli njegovu izjavu da je pobjegao otmičarima, kao i da je u pozadini otmice grupa kminalaca iz hercegovačkog podzemlja, a da su izvršioci u redovima zagrebačkog kriminalnog miljea.

Priča o Jelavićevoj otmici puna je kontradiktornosti. On tvrdi da je otet u srijedu poslije podne iz jednog od naselja u Novom Zagrebu, nakon čega je njegov nestanak prijavljen policiji.

Porodica je prijavila Jelavićev nestanak policiji, a navodno su im se već bili javili otmičari koji su tražili otkupninu.

Kako je ispričala njegova supruga, muž je uveče nazvao mobilnim telefonom i rekao joj kako je otet i kako za njegovo puštanje na slobodu otmičari traže čak milion evra otkupnine. Signal mobilnog telefona sa koga je stigao poziv lociran je na području BiH, između Mostara i Sarajeva, u Jablanici.

Mediji su izvijestili da su otmičari pustili Jelavića, prebacivši ga do granice s Hrvatskom, dok on u izjavama medijima u petak ističe da je iskoristio nepažnju otmičara i pobjegao.

U odsustvu službenih izjava, mediji nagađaju o motivima otmice - da li je ona bila upozorenje, ili klasični kriminalni čin jer je za njega navodno traženo milion evra.

Vrlo brzo odbačena je mogućnost da su Jelavića otele tajne službe BiH da bi mu se moglo ponovo suditi zbog finansijskih malverzacija.

Za Jelavićem je zbog malverzacija vezanih uz slučaj Hercegovačke banke preko koje je dolazio novac iz Hrvatske raspisana međunarodna potjernica, ali kako uz državljanstvo BiH ima i državljanstvo Hrvatske, on je zakonski zaštićen od izručenja.

Jelavić je BiH napustio oktobra 2005. godine, a u Hrvatskoj se duže vrijeme skrivao na nepoznatoj lokaciji jer se bojao da bi ga mogla oteti bošnjačka tajna služba i prisilno ga odvesti nazad u BiH.

Jelavića u BiH čeka ponovljeno suđenje jer je apelaciono vijeće Suda BiH 2006. godine ukinulo prvu presudu kojom je bio osuđen na 10 godina zatvora.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE