• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Rehabilitovan" Andrija Hebrang

Beogradski Okružni sud rehabilitovao Andriju Hebranga, koji je tokom Drugog svjetskog rata bio u najužem političkom vodstvu Hrvatske i Jugoslavije.

 "Rehabilitovan" Andrija Hebrang Izvor: MONDO

Sud je utvrdio da je on bio žrtva progona i nasilja iz političkih i ideoloških razloga, prenose hrvatski mediji.

Prihvatajući zahtjev za rehabilitacijom pokojnog Andrije Hebranga, koji je podnio njegov sin Branko Hebrang, beogradski Okružni sud u rješenju, s datumom od 13 . novembra 2008., navodi da je Andrija Hebrang rehabilitovana osoba.

"Hebrang je sada proglašen žrtvom i došlo je vrijeme da hrvatske vlasti pokrenu postupak za povratak njegovih posmrtnih ostataka u Zagreb", rekao je njegov sin Branko Hebrang.

"... Andrija Hebrang, koji je službeno uhapšen u Beogradu 1948. godine i protiv koga je vođena istraga u zatvoru UDBE-e za Jugoslaviju, u Beogradu, a koji je prema službenoj verziji počinio samoubistvo u istražnom zatvoru 1949. godine i sahranjen na nepoznatom mjestu i od strane nepoznatih osoba bez članova porodice, bio je žrtva progona i nasilja iz političkih i ideoloških razloga", navodi se, između ostalog, u Rješenju beogradskog Okružnog suda.

Beogradski sud je odlučivao o zahtjevu za rehabilitaciju na temelju spisa tajnog dosjea Andrije Hebranga iz Arhiva Srbije, pa tako vjerodostojna interpretacija sudbine hrvatskog antifašiste još uvek ostaje nepoznata.

Uz Andriju Hebranga, žrtvu montiranih političkih optužaba, zahtjev za rehabilitaciju podnijet je i za njegovu suprugu Olgu.

Zahtjev je 2007. podnio njihov sin Branko, preko beogradskog advokata, na temelju Zakona o rehabilitaciji, koji je 2006. donijet u Republici Srbiji.

Andrija Hebrang (1889.- 19??) uhapšen je 1948. i zatvoren u beogradski zatvor Glavnjaču. Protiv njega istragu je vodio general Mile Milatović, koji je 1952. o tome objavio knjigu navevši da je u zatvoru počinio samoubistvo.

U to vrijeme bila je to jedina informacija o Hebrangovoj sudbini. Postoje, međutim, dokazi da nije mogao da se ubije vješanjem o radijator, kako to tvrdi njegov istražitelj, jer u to vrijeme u zatvoru nije bilo radijatora.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE