• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvati štrajkovali zbog radnika bez plate

U podne je u Hrvatskoj sve stalo - vozovi, tramvaji, autobusi, učionice su bile prazne, čule su se sirene...

U znak solidarnosti sa onima koji rade, a ne primaju plate, a takvih je u toj državi 70 hiljada, Hrvati su danas štajkovali.

Štrajk upozorenja u Hrvatskoj počeo je u 12 i trajao je do 14 sati. U minut do podneva na svim dizalicama u brodogradilištu "3. maj" su se uključile sirene, javilia je HRT. Radnici su bili na svojim radnim mjestima, ali nisu radili sat vremena.

Lideri pet sindikalnih centrala su ocijenili da je štrajk uspio.

"Čujete trube, svi su se pridružili", rekao je predsjednik ŠSH Mladen Novosel, za RTL.

Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, kaže da je "danas već dovoljna poruka da smo zajedno, a naredna će biti još snažnija".

"Građani moraju da se probude i da shvate da vlast mora da počne da se boji građana, a ne obrnuto", rekao je predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić.

I predsjednik Hrvatskog udruženja radničkih sindikata Ozren Matijašević je zadovoljan kako je prošao štrajk upozorenja. On je govoreći o novom Zakonu o radu, koji je ušao u saborsku proceduru, a koji je donesen bez saglasnosti sindikata, rekao da očekuje da će rasprava zakazana za sutra ponovo biti odložena.

Današnjim dvosatnim štrajkom solidarnosti sindikati su iskazali i protivljenje izmjenama Zakona o radu, jer smatraju da im se tim aktom osporavaju osnovi socijalne države, a radnici i sindikati marginalizuju, rekla je predstavnica Sindikata srednjih škola i Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem.

Ukoliko, naime, u Saboru sutra bude na dnevnom redu novi Zakon o radu, sindikalci će istovremeno održati protest na Markovom trgu. Zakon o radu je trebalo da bude na dnevnom redu prošle srijede, ali je rasprava odložena za sutra. U međuvremenu, međutim, nije bilo razgovora vlasti i sindikata.

Štrajk je komentarisala prva potpredsjednica vlade i ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić rekavši da je nedopustivo da neki radnici nisu primili platu za svoj rad, ali i da se ne boji socijalnih nemira.

"Ne bojim se socijalnih nemira. Situacija ni blizu nije takva da bi izazvala socijalne nemire, ali je takva da izaziva socijalni dijalog", rekla je Pusićeva.

Ministar preduzetništva Gordan Maras izjavio je da je štrajk legitimna vrsta izražavanja volje, ali smatra da izmjene radnog zakonodavstva ne idu na štetu radnika.

"Štrajk je uvijek legitimna vrsta izražavanja volje i poruke onih koji štrajkaju. Ali moja vrlo jasna poruka je da ćemo mi sa svojim radnim zakonodavstvom, i kada ono bude izmijenjeno, imati situaciju koja je na primjer identična Njemačkoj", rekao je Maras.

Ako ljudi, dodao je, misle da su u Njemačakoj radnici nezaštićeni i da tamo vladaju stvari koje nisu u korist radnicima, onda neka štrajkuju", rekao  je Maras komentarišući dvosatni štrajk solidarnosti.

"Neka odgovore svi ti sindikalci da li misle da se u Njemačkoj ne štite radnička prava", rekao je ministar i dodao da Hrvatska, "a pogotovo dok je SDP na vlasti neće ići na štetu radnika i neće dozvoliti da radnici budu nezaštićeni".

(Tanjug, foto: Ilustracija Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE