• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Holbruk Tuđmanu: Nema podjele BiH

Stenogram razgovora Ričarda Holbruka i Franje Tuđmana iz 1995. među dokumentima dostupnim javnosti poslije rasprave Srbije i Hrvatske u Hagu.

Među više hiljada dokumenata koji su postali dostupni javnosti, nakon što je u Međunarodnom sudu pravde završena rasprava o međusobnim tužbama Srbije i Hrvatske za genocid, jeste i stenogram koji otkriva da je Ričard Holbruk 1995 upozorio Franju Tuđmana da on i Slobodan Milošević neće dijeliti BiH i da nema vojnog oslobađanja istočne Slavonije.

Razgovor je, prema stenogramu koji objavljuje zagrebački "Jutarnji list", vođen u Zagrebu 18. avgusta 1995. godine, deset dana nakon završetka hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja".

Tadašnji pomoćnik američkog državnog sekretara Holbruk je tada krenuo u diplomatsku ofanzivu koja će, podsjeća se, rezultirati potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je okončan rat u BiH.

Razgovoru Holbruka i Tuđamana prisustvovali su general Vesli Klark i tadašnji američki ambasador u Hrvatskoj Piter Galbrajt.

Navodi se da je Holbruk na razgovor sa Tuđmanom došao iz Beograda, nakon razgovora sa Miloševićem koji mu je, kako se navodi, rekao da je spreman na pregovore i da priznaje da je istočna Slavonija dio Hrvatske, ali da to ne može i javno da kaže.

Holbruk je stoga u Zagreb došao da nagovori Tuđmana da ne preduzima vojnu akciju u istočnoj Slavoniji i traži da se tu održi status quo dok ne budu riješene stvari u BiH.

Razgovor je vođen neposredno prije nego što je HV zajedno s HVO-om i Armijom BiH krenula u vojne operacije prema Banjaluci, kada je, kako se navodi, vojni poraz Srbe natjerao za pregovarački sto.

Navodi se i da, kada je Tuđman govorio o hrvatsko-srpskom dogovoru, krenuo od 1918. i kazao da je Jugoslavija bila u krizi otkako je osnovana, a potom prelazi na pitanje Banovine iz 1939. i podjele BiH.

Obrađajući se svojim sgaovornicima Tuđman je pomenuo mapu NATO-a i EU iz 1990. i 1993. godine, na šta mu je Klark rekao da se ne sjeća takve mape, kao i da NATO nema nikakav strateški koncept te vrste.

U razgovor se umiješao Holbruk koji je rekao: "Molim vas, jesam li dobro shvatio o kojoj karti je riječ? (..) Rekli ste da karta (salveta) koju su objavile londonske novine ne prikazuje vaše viđenje Bosne i Hercegovine i da ono što ste nacrtali Ešdaunu nije nešto što vi lično podržavate".

Odgovorivši potvrdno, Tuđman je rekao da podržava Henrija Kisindžera koji je govorio da, ako se nije uspjelo u spašavanju Jugoslavije, ne može biti sačuvana ni BiH.

Konstatujući da je Kisindžer imao puno lijepih ideja, ali da je on iznosio svoje lične stavove, Holbruk je rekao: "On nije glup, ali govori samo u svoje ime. Htio bih to sasvim razjasniti, da bude sasvim jasno da vi i Milošević nećete dijeliti Bosnu. To je veoma važno. Morate biti u stanju da Klintonu kažete, vrlo jasno, da dijelite američko viđenje regije koja uključuje Bosnu kao posebnu državu".

U razgovor se uključio i Galbrajt koji je, obraćajući se Tuđmanu, rekao da je odgovor vrlo jasan i da SAD nikada neće učestvovati u podjeli Bosne "ni pod kojim uslovima".

A kada je riječ o istočnoj Slavoniji i Miloševiću, Holbruk je insistirao: "Rekli ste da se ništa neće dogoditi u istočnoj Slavoniji u idući nekoliko mjeseci, ali nakon isteka mandata UNCRO-u mogli biste da preduzmete akciju", na šta je Tuđman odgovorio: "Ako ne bude napretka u pregovorima".

Na kraju razgovora Holbruk je Tuđmana u opširnom izlaganju podsjetio na događaje koji su prethodili tom trenutku, a onda mu je rekao:

"Ali, gospodine predsjedniče, ne mogu da napravim iskorak i u istočnoj Slavoniji i u BiH istovremeno. Usput budi rečeno, primjetili ste da nisam spominjao suzdržanost u Livanjskom polju, nisam spominjao suzdržanost u zapadnoj Bosni, gdje su federalne jedinice bile aktivne. To je druga dimenzija. Ali povlačim vrlo, vrlo strogu liniju prema istočnoj Slavoniji. Što više nam ponudite sada, što više fleksibilnosti, suzdržanosti i liderstva pokažete svijetu, to će brže Hrvatska postati dio zapadne Evrope. A tamo pripadate".

(Tanjug, foto: Screenshot)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE