• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Suđenje Šešelju za nepoštovanje suda

Suđenje Vojislavu Šešelju po optužnici za nepoštovanje suda počelo je u petak, ali se znatan dio prvog dijela postupka odvijao iza zatvorenih vrata.

 Suđenje Šešelju za nepoštovanje suda Izvor: MONDO

Haški tribunal je, krajem januara, optužio Šsešelja za nepoštovanje suda zato što je u jednoj od svojih knjiga, objavljenoj novembra 2007, objelodanio identitet zaštićenih svjedoka u procesu koji se protiv njega vodi po optužnici za ratne zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93.

U uvodnoj riječi, tužilac Brus Makferlejn tvrdio je da je Šešelj objavljivanjem podataka o zaštićenim svedocima u knjizi - čiji naslov Tribunal vodi kao povjerljiv - počinio krivično djelo nepoštovanja suda.

Prema rečima tužioca, Šešelj je u knjizi objelodanio dijelove izjave trojice svjedoka, kao i podatke o njima na osnovu kojih se može otkriti njihov identitet.

"Dokazi će pokazati da je optuženi pokušao da zamaskira identifikaciju svjedoka, kako bi izbjegao da protiv njega bude pokrenut postupak za nepoštovanje suda", rekao je Makferlejn.

Tužilac je naznačio da je Šešelj u sudnici Tribunala priznao da je autor knjige, odnosno da je naložio njegovim saradnicima da je sačine.

Makferlejn je citirao i Šešeljeve riječi da ga "baš briga" ako neko "dovoljno bistar i pametan" čitajući knjigu "može da zaključi ko su svjedoci".

Tužilac je, nasuprot tome, tvrdio da "svako ko raspolaže činjenicama" na osnovu podataka iz Šešeljeve knjige može utvrditi ko su svedoci.

Znatan dio uvodne riječi optužbe, posvećen detaljima o kritičnim dijelovima knjige, sudije su saslušale iza zatvorenih vrata.

Na javnom dijelu sjednice, prije formalnog početka suđenja, Šešelj je rekao da u knjizi "vjerovatno postoje" podaci koji bi mogli da otkriju identitete svjedoka, ali da ni tužilac ne tvrdi da je on identifikovao svjedok, a da "identifikacija mora biti jasna i nedvosmislena".

"Bilo bi besmisleno da meni sudite za ovu izvanrednu knjigu, a da ona cijela ne bude uvedena u spis", kazao je Šešelj.

"Meni nije bio cilj da zaštrašim svjedoke, niti da objavim njihova imena, nego da raskrinkam aferu kao takvu, jer je iskonstruisana i zasnovana na lažnim svjedočenjima. To sam i učinio na glavnom procesu u kojem od optužbi nije ostao ni kamen na kamenu. Iz tog razloga je suđenje i prekinuto, jer ne znaju kako da izađu iz procesa", rekao je Šešelj.

Iz Šešeljevih riječi da je u knjizi - čiji naslov se pred Tribunalom vodi kao povjerljiv - objavio izvorne dokumente, poput ugovora o razmjeni imovine na kojima su se našla i imena nekih svjedoka, proizlazi da je tema knjige, kako je rekao, "afera" u vojvođanskom selu Hrtkovci.

Ni tužilac Makferlejn, ni Šešelj, kako su najavili, tokom suđenja neće izvoditi svjedoke.

Predsjedavajući sudija O Gon Kvon (O-gon Kwon) rekao je da namjerava da suđenje okonča danas. U sudskom vijeću su još sudije Kevin Parker i Ijan Bonomi (Iain Bonomy).

Šešelj je prvi optuženi za ratne zločine pred Tribunalom koji je tokom suđenja optužen i za nepoštovanje suda.

Na teret mu se optužnicom stavlja da je u knjizi, čiji naslov nije naveden, namerno objavio informacije na osnovu kojih se može utvrditi identitet trojice svjedoka, kojima je prethodno sudsko vijeće Tribunala odredilo zaštitne mjere - dodjelu pseudonima i skrivanje lika, uz izmjenu glasa.

Po optužnici, Šešelj je objavio profesije, imena članova porodica i druge podatke o zaštićenim svjedocima, kao i dijelove njihovih izjava datih haškom tužilastvu.

Time je, navodi se u optužnici, "voljno i hotimično" ometao sprovođenje pravde.

Početkom marta, Šešelj je izjavio da nije kriv za nepoštovanje suda.

Za nepoštovanje suda zaprijećena je kazna do sedam godina zatvora, do 100.000 evra ili obe.

Glavni proces protiv njega, koji je počeo novembra 2007, prekinut je na zahtjev Tužilaštva zbog tvrdnji svjedoka da su im Šešeljevi ljudi upućivali pretnje.

U pritvoru Tribunala, Šešelj je od kraja februara 2003. kada se dobrovoljno predao.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE