• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpski inženjer konačno spasen iz pakla Libije

Autori mondo.rs Autori Agencije

Inženjer Marijo Stanisavljević (53) iz Despotovca danas je oslobođen iz dvomesečnog zatočeništva u okolini Tripolija.

On se nalazi u srpskoj ambasadi u Tripoliju, a trenutno se traga za najsigurnijim putem kojim će se vratiti kući, pišu "Novosti."

Ovo je epilog drame kroz koju je proteklih nedelja prolazio srpski rudarski inženjer, zaposlen u ovoj zemlji.

Iako su Stanisavljevićevi otmičari, za koje se sumnja da pripadaju krugu radikalnih islamskih ekstremista, za njegovo puštanje na slobodu tražili osam miliona evra, Srbin je oslobođen bez otkupa. U akciji njegovog spasavanja učestvovali su predstavnici srpskih i libijskih službi bezbednosti, kao i službenici Ministarstva spoljnih poslova. U akciju je bila uključena i naša ambasada u Tripoliju, koja je bezbednosnim operativcima poslužila kao štab za rad na terenu.

Prema saznanjima "Novosti", pregovori sa predstavnicima libijskih vlasti trajali su mesecima. To vreme Stanisavljević je proveo bez ikakve veze sa spoljnim svetom, zatočen u jednom od improvizovanih zatvora u okolini Tripolija. Detalji njegovog puštanja na slobodu u subotu nisu bili poznati, a jedina informacija koja se mogla čuti jeste da je Marijo - živ i zdrav!

Vest da je srpski državljanin pušten na slobodu sa radošću je dočekana u njegovom domu u Despotovcu, gde živi sa suprugom i četvoro dece. Marijova žena Danka kaže da je njoj i porodici pao kamen sa srca.

"Neizmerno smo srećni. Posle toliko nedelja bez ikakvih vesti o Mariju neverovatno je čuti da je živ i zdrav. U našem domu vlada euforija, ali prava sreća će doći tek kada doputuje na sigurno - u Srbiju. Njegovo puštanje na slobodu samo je prvi korak u akciji spasavanja. Nadamo se da će već za nekoliko dana naša drama biti okončana.", kaže Danka.

Trenutno najteži zadatak naše ambasade u Tripoliju je da na najbezbedniji način organizuje Stanisavljevićev povratak u Srbiju. Situacija u Libiji poslednjih dana je nešto bolja nego ranije, ali još je daleko od stabilne. Međunarodni aerodrom u Tripoliju je zatvoren, a iz Libije se može samo preko manje piste "Metiga". Najveći broj stranaca, ali i Libijaca, koji napuštaju ovu afričku zemlju opredeljuje se za put kopnom ka Tunisu. Dodatnu zebnju unose glasine koje se pronose poslednjih dana da bi Tunis, u strahu od velikog priliva izbeglica, mogao da zatvori granice prema Libiji.

Stanisavljević je otet u blizini kampa gde je stanovao. Po zanimanju je rudarski inženjer, a zaposlen je u međunarodnoj kompaniji "VAOS limitid" sa sedištem na Malti. Ovo preduzeće bavi se istraživanjem nalazišta nafte i ruda, na čemu je radio i Stanisavljević. Od firme za koju je radio, otmičari su zatražili višemilionski otkup za Marijovu slobodu.

Stanisavljević je otet 11. juna ujutru, kada je automobilom krenuo na posao. Samo nekoliko stotina metara od naselja presrela ga je grupa naoružanih muškaraca koji su ga prinudili da krene sa njima. Od toga dana nije imao nikakav kontakt sa porodicom niti ambasadom.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE