• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jutarnji: Protjerivanje civila-sramna strana "Oluje"

“Sramotno je što je 'Oluja' iskorišćena kao povod za protjerivanje srpskog stanovništva iz Krajine", piše zagrebački “Jutarnji list.”

 Jutarnji: Protjerivanje civila-sramna strana "Oluje" Izvor: MONDO

Vojna akcija "Oluja" imala je tri važne posljedice za hrvatsku državu, od kojih su dvije izuzetno dobre, a jedna vrlo loša za političku i etičku istoriju Hrvatske, piše “Jutarnji.”

Značaj "Oluje" navodi ovaj list je u tome što je bila oslobodilačka, jer bez te akcije "Hrvatska ne bi bila oslobodjena" i "ne bi bila uništena srpska paradržava u Hrvatskoj", zbog čega je "Oluja"
vratila Hrvatsku u njene medjunarodno priznate granice.

"Hrvatski državni vrh nije imao nikakvog izbora nego da se odluči na vojno oslobadjanje državne teritorije iz dva i danas sasvim nesporna razloga. Hrvatska nije smela pristati na Plan Z-4, kojim se krajiškim pobunjenicima nudila država u državi, jer bi to značilo trajnu političku nestabilnost zemlje", piše list.

Dodaje se da bez "Oluje" Hrvatska "dugoročno ne bi mogla da fizički funkcioniše kao država".

Drugi, istorijski značaj "Oluje" tiče se bivšeg predsjednika Srbije Slobodana Miloševića, navodi list i tvrdi da je padom "Krajine" i ulaskom Hrvatske vojske duboko u teritoriju Republike Srpske Milošević izgubio političku i vojnu moć medju Srbima u BiH i Hrvatskoj.

U tom je trenutku srušen Miloševićev koncept vladanja svim Srbima na prostoru bivše Jugoslavije, a on je politički umro, piše Jutarnji list i dodaje da pad Slobodana Miloševića spada medju najznačajnije zasluge "Oluje".

"I dok su prve dvije dimenzije 'Oluje', oslobadjanje Hrvatske i dijela Bosne, te rušenje srpskog diktatora, samorazumljivo izuzetne, treću njenu dimenziju moramo, nažalost, ocijeniti sramotnom", navodi list.

"Sramotno je što je 'Oluja' iskorišćena kao povod za protjerivanje srpskog stanovništva iz Krajine", navodi se u tekstu i dodaje da svaka ozbiljna demokratska država mora učiniti sve što može da osigura normalne, ravnopravne životne uslove i onom dijelu stanovništva koje tu državu ne želi.

"Umjesto toga, Tudjmanov je režim jedva dočekao masovni odlazak Srba. Odlazak Srba poslije 'Oluje' jedan je od dva najgora Tuđmanova politička grijeha, a drugi je rat Hrvata i Bošnjaka 1992-1994.
godine", tvrdi list.

Od masovnog odlaska Srba još su gori zločini počinjeni nad srpskim civilima, piše "Jutarnji list".

Dodaje se da treba jasno naglasiti da "niko danas ne bi progonio generale Hrvatske vojske zbog artiljerijskih dnevnika i 'prekomjernog' granatiranja Knina da se u vrijeme 'Oluje' i poslije 'Oluje' nije dogodio niz jezivih zločina nad civilima; da brojna sela ili srpske kuće nisu bile spaljene i da razni ljudožderi u uniformama Hrvatske vojske nisu ubijali nenaoružane ljude".

"Za ubistva civila ne postoje opravdanja. Čak i da su se ona dogadjala protiv naredbi, oružana sila mora biti pod najstrožom kontrolom. Ako nije, zločini se, prirodno i neizbježno, ne mogu izbjeći", piše list.

"Jedini način da Hrvatska izadje iz te dvostrukosti i da počne slaviti 'Oluju' punim srcem, bez griže savjesti, jeste suočavanje s tamnom stranom 'Oluje', precizno valorizovanje onih koji su odgovorni za nedopustive dogadjaje u 'Oluji', i kažnjavanje samih počinilaca zločina, što se, srećom, već dogadja", navodi zagrebački "Jutarnji list".

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE