• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija: Usvojen Zakon o informisanju

Glasovima 125 poslanika Skupština Srbije usvojila je u načelu Prijedlog izmjena i dopuna zakona o javnom informisanju.

 Srbija: Usvojen Zakon o informisanju Izvor: MONDO

Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, koji je usvojila Narodna skupština Srbije. Cilj Zakona je dosljednija primjena i unošenje većeg reda i odgovornosti u oblasti medija.

Od prisutnih 225 poslanika za predložene izmjene glasalo je 125, "protiv" je bilo 88, 11 je bilo "uzdržano", dok jedan poslanik nije glasao. Za vrijeme glasanja poslanici Srpske napredne stranke nisu bili u skupštinskoj sali.

Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić izjavio je da su svi njegovi poslanici napustili skupštinsku salu jer ne žele da učesvutuju u izglasavanju "nakaradnog zakona" o javnom informisanju.

Nikolić je novinarima u skupšitini gdje je pauza posle izglasavanja zakona u načelu, kazao da je Vlada Srbije uspjela da obezbijedi većinu za donošenje zakona.

Kako je naveo, SNS je pokašao da obori zakon, nisu uspjeli i zato su napustili salu. Prema njegovim rečima, u sali su samo oni koji će pomoći da se zakon izglasa.

Nikolić je još rekao da je predloženi zakon "zakon Borisa Tadića, a ne Mlađana Dinkića" i da je "Dinkić samo pion".

O izmjenama i dopunama Zakona o javnom informisanju gotovo dva mjeseca vodila se intezivna polemika u javnosti.

Iako je ovaj zakon prvobitno predviđao postojanje obaveznog osnivačkog uloga od 50.000 evra, kao i veće kazne za medije koji krše zakon, Vlada je poslije kritika javnosti i strukovnih udruženja amandmanima ukinula obavezu postojanja osnivačkog kapitala i smanjila kazne.

Amandmanima je uvedena skala kažnjavanja od 25 do sto odsto tiraža i oglasnog prostora, ako se objavi informacija koja ugrožava maloljetnike ili kad se neko oglasi krivim bez postojanja pravosnažne presude.

Predviđena je i obaveza upisa medija u Registar javnih glasila i precizno definisane kazne za nepoštovanje te odredbe.

Vlada Srbije je Prijedlog zakona usvojila 9. jula, a poslije oštrih kritika javnosti i profesionalnih udruženja izmijenila ga je nizom amandmana.

Poslanici će se u nastavku zasjedanja izjasniti o prijedlozima zakona o kulturi, o saradnji sa međunarodnim krivičnim sudom, izmjenama i dopunama zakona o izvršenju krivičnih sankcija, o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala.

Na sjednici će se raspravljati i o prijedlozima Zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična djela organizovanog kriminala, kao i o izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i Prijedlogu zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Pred poslanicima je i odluka o setu zdravstvenih zakona - prijedlozima zakona o javnom zdravlju, o transfuziološkoj djelatnosti, transplantaciji organa i transplantaciji ćelija i tkiva.

Poslanici će se izjašnjavati i o Prijedlogu zakona o nacionalnim savjetima nacionalnih manjina, kao i o prijedlozima zakona o potvrđivanju dva finansijska ugovora.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE