• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Kriza u Makedoniji problem za region

Autor mondo.rs

Politička i bezbednosna kriza u Makedoniji predstavlja problem za Organizaciju za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) ali i za ceo region, uključujući i Srbiju, ocenio je večeras Ivica Dačić.

Gostujući na Radio-televiziji Srbije, ministar spoljnih poslova Srbije je kazao da je u slučaju Makedonije, kao i ranije u Ukrajini, otkazao sistem ranog upozorenja kao jedan od instrumenata OEBS.

"Kada sam pre tri meseca bio u Makedoniji, već su se tada videli znaci krize. Ovde postoje dve vrste problema, politički i bezbednosni, koji se ne mogu odvojiti jer postoje sukobi vlasti i opozicije, ali i manje izraženi međunacionalni sukobi. Veoma je opasna pojava terorističkih bandi i ljudskih žrtava", rekao je Dačić koji predsedava OEBS-u.

Problem u Makedoniji može se rešiti uz političku volju i pružanje evropske perspektive toj zemlji jer, naveo je Dačić, "Makedonci dugo, godinama tapkaju u mestu i šta god da urade, neće ići dalje".

"Za 20 godina EU nije organizovala nijedan sastanak na temu Makedonije dok je u isto vreme Kosovo stalna tema, iako postoji veća opasnost od daljeg razvoja situacije u Makedoniji, kojoj Srbija želi stabilnost", ocenio je ministar i dodao da cela međunarodna zajednica snosi odgovornost za krizu u Makedoniji.

"EU je svake godine predlagala otvaranje pregovaračkih poglavlja za Makedoniju a sad odjednom postoje problemi. Oni koji posreduju u razgovorima o rešavanju krize, treba da uživaju poverenje svih učesnika tih razgovora", kazao je ministar koji je poručio političkim faktorima Makedonije da se bave "stvarnošću i rešavaju probleme", poput pitanja naziva države.

Upitan zašto evropski zvaničnici izbegavaju da definišu oružani sukob u Kumanovu kao teroristički akt ili etnički sukob, Dačić je rekao da postoji želja političara iz Evrope da se na Balkanu stvori građansko društvo, što kako je rekao "nije lako".

"Tu je reč o navikama iz 1990-ih godina, a ja bih voleo da smo svi izvukli pouke iz tog perioda. Mi u Srbiji, a naročito nosioci državnih funkcija, treba da biramo reči jer nije naše da se mešamo u unutrašnje stvari drugih država. O tome ko će biti na vlasti u Makedoniji, treba da odluče svi građani te zemlje, a mi im želimo stabilnost jer lako je ući u krizu, a teško izaći iz nje", kazao je Dačić.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE