• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skoplje: Ratifikovan Sporazum o demarkaciji granice

Makedonsko Sobranje u subotu kasno naveče je ratifikovalo Sporazum o demarkaciji granice Makedonije sa Kosovom.

 Skoplje: Ratifikovan Sporazum o demarkaciji granice  Izvor: MONDO

Poslanici makedonskog parlamenta su sa 72 glasa "za" i 11 "protiv" zatvorili pitanje međusobne granice sa Kosovom na sjednici koja je dugo bila prekinuta, jer je opozicija tražila objašnjenje, tvrdeći da vlast ustupa više od 650 metara makedonske teritorije Kosovu.

Predstavnici Liberalno-demokratske partije i Nove alternative su tokom glasanja napustili sjednicu i najavili da će podnijeti predstavku Ustavnom sudu.

Vlasti tvrde da će Makedonija dobiti 160 metara teritorije u dijelu kod Lukovog polja na Šar planini, a ustupiti Kosovu 155 metara u mjestu Plehnište kod Debalda.

Predstavnici vladajućeg VMRO-DPMNE tvrdili su da će demarkacijom Makedonija dobiti kompleto jezero na Lukovskom polju, gdje je moguće izgraditi hidrocentralu, dok je opozicija isticala da je u tom dijelu, na tri hiljade metara nadmorske visine, nemoguće izgraditi i dalekovod, a pogotovo hidroelektranu.

Poslanik Liberalno-demokratske partije Andrej Žernovski rekao je da je izmjena granice neustavna, jer se anaksom sporazuma ustupa 650 metara, što je više od dozvoljenih 150 metara teritorije, zbog čega je neophodno organizovati referendum.

Poslanici kosovskog parlamenta juče su, u drugom pokušaju, ratifikovali sporazum o demarkaciji granice sa Makedonijom, čime su priznali bivšu jugoslovensku republiku pod njenim ustav imenom - Republika Makedonija.

Demarkacija makedonsko-kosovske granice počela je 30. juna prošle godine na tromeđu između Albanije, Kosova u Makedonije u mjestu Šerupa na Šar planini, na oko 2.100 metara nadmorske visine, u pravcu graničnog prelaza Strezimir - Restelica na krajnjoj zapadnoj tački 150-kilometarske granice.

Tehnički dio demarkacije vršila je mješovita kosmisija pod međunarodnim monitoringom.

Proces je trebalo da traje godinu dana, ali se kasnilo zbog reakcija mještana pograničnog sela Debalde, koji se nisu slagali da njihovo zemljište ostane na području Makedonije.

Sporazum o demarkaciji granice između Makedonije i SR Jugoslavije 2001. godine potpisali su tadašnji predsjednici Boris Trajkovski i Vojislav Koštunica.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE