• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bez bugarskog premijera na suđenju Jociću

Premijer Bugarske nije se pojavio pred Okružnim sudom u Beogradu kao svjedok odbrane na suđenju Sretenu Jociću.

 Bez bugarskog premijera na suđenju Jociću  Izvor: MONDO

Premijer Bugarske Bojko Borisov nije se u ponedjeljak pojavio pred Okružnim sudom u Beogradu kao svjedok odbrane na suđenju Sretenu Jociću, zvanom Joca Amsterdam, optuženom za podstrekivanje na ubistvo više ljudi, jer je Bugarska odbila da pruži pravnu pomoć Srbiji.

Glavni pretres je počeo sa zakašnjenjem od sat i po vremena u Centralnom zatvoru u Beogradu, pošto se Jocić iz bezbjednosnih razloga ne prebacuje na suđenja u zgradu Okružnog suda.

Oko zatvora su bile raspoređene pojačane snage pripadnika Žandarmerije, a novinari su prilikom ulaska u sudnicu koja se nalazi u prizemlju CZ-a, prošli kroz rigoroznu kontrolu zatvorskih čuvara.

Sudija Mirjana Popović rekla je u sudnici u Okružnom zatvoru u Beogradu da je Ministarstvo pravde Bugarske obavijestilo sud da odbija pružanje pravne pomoći i pozvalo se na odredbe Evropske konvencije o pružanju međunarodne pravne pomoći.

Jocić je 7. aprila na suđenju tvrdio da je u julu 1995. godine, kada je ubijen Goran Marjanović - za čije je ubistvo optužen, bio u Grčkoj, a da je iz Srbije u Bugarsku otišao krajem 1994. godine, gde ga je štitio tamošnji "obavještajni sektor" i, između ostalih, Bojko Borisov, kasnije gradonačlenik Sofije, a od sredine ove godine i premijer Bugarske.

Borisov je demantovao te navode Jocića.

Sud je odlučio i da u utorak video konferencijskom vezom sa Holandijom bude saslušan Zoran Đorđević, jedini svjedok koji je Jocića teretio za ubistvo Marjanovića, ali će to saslušanje biti obavljeno kao istražna radnja i biće zatvoreno za javnost.

Takva odluka donijeta je poslije više prijedloga Jocićevog advokata Zdenka Tomanovića i pauza u suđenju.

Tomanović, koji je govorio tiho i sporo, prvo je tražio odlaganje saslušanja Đorđevića za utorak jer, kako je naveo, ima povišenu temperaturu i upalu grla.

Jocićev branilac je rekao i da bi saslušanje Đorđevića trebalo da bude odloženo i izvršeno neposredno kako bi bilo moguće suočavanje svjedoka sa Jocićem i drugim svedocima, a ne video linkom.

"Ovakvo saslušanje je protivno Zakoniku o krivičnom postupku, Ustavu Srbije i evropskim konvencijama o ljudskim pravima i međunarodnoj pravnoj pomoći. Nejasno je, a moralo bi da bude jasno, ko je utvrdio da je Đorđeviću ugrožena bezbjednost pa mora da bude saslušan iz Holandije. Da li je njemu ugrožena bezbjednost zbog Jocića i kako to da mu je bezbjednost ugrožena od kada je Jocić u zatvoru, a nije bila ugrožena prethodnih 14 godina", upitao je Tomanović.

Jocić je uhapšen 27. aprila zbog sumnje da je organizovao ubistvo vlasnika hrvatskog nedeljnika Nacional Ive Pukanića i njegovog saradnika Nike Franjića, i protiv njega je u tom predmetu podignuta optužnica.

Tomanović je naveo da su holandski istražni organi prije šest mjeseci obavijestili sud u Srbiji da su spremni da dovedu Đorđevića, a tužilaštvo u Srbiji je poslije toga dobilo samo nezvaničnu informaciju da je svjedoku ugrožena bezbjednost.

Jocićev advokat je rekao i da Đorđević nije zaštićeni svjedok po zakonima Srbije po kojima sudi Okružni sud u Beogradu, i da zato nije prihvatljivo njegovo svjedočenje putem video linka uz mjere zaštite svjedokovog lika.

Holandski istražni sudija rekla je da je Đorđević u holandskom programu zaštite svjedoka i da je zaštita njegovog lika mjera iz tog programa, a sudija Specijalnog suda Radmila Dragičević Dičić, koja je boravila u sudnici u Harlemu u Holandiji, potvrdila je identitet svjedoka.

Istražni sudija u Harlemu rekla je i da više neće biti prilike da Đorđević bude saslušan ako to ne bude obavljeno danas i sutra.

Zamjenik okružnog tužioca Zoran Đošić predložio je sudu da odbije Tomanovićev prijedlog kao neosnovan.

Sud je poslije pauze odbio Tomanovićev prijedlog kao neosnovan, a onda je optuženi Jocić rekao da mu je jasno kako nije u pitanju pravo nego politika.

"Ja 14 godina čekam da se suočim sa svjedokom pred licem javnosti. Svjedok, koga u životu nisam vidio, obigrava oko moje porodice i prijatelja i traži novac da ne bi svjedočio protiv mene. Došao sam u Srbiju da ne bih imao haške uslove (Haškog tribunala), kad ono, ovdje još gore", rekao je Jocić.

Jocić je zatim otkazao punomoćje Tomanoviću, a Tomanović je rekao da ga taj predmet više ne interesuje i da su razlike između njega i Jocića "prevelike".

"Ako me osudite, neka to bude sa vašim nametnutim advokatom. Molim gospodina Tomanovića da napusti sudnicu", rekao je Jocić.

Poslije još jedne pauze, sudija Mirjana Popović rekla je Tomanoviću da mora da bude prisutan jer saslušanje Đorđevića ne trpi odlaganje, na šta joj je Tomanović uzvratio da nije advokat početnik niti amater i da nema prava da prisustvuje suđenju kada mu stranka otkaže punomoćje.

Uslijedila je nova pauza posle koje je sudsko vijeće odlučilo da Đorđević bude saslušan sutra, ali da to bude obavljeno kao istražna radnja, a ne kao dio glavnog pretresa i da bude pozvan drugi Jocićev advokat, Vladimir Petrović.

Sud je odlučio i da predsjedniku Okružnog suda u Beogradu Siniši Važiću uputi spise predmeta kako bi Jociću odredio branioca po službenoj dužnosti.

Suđenju su prisustvovali bivši direktor Politike Hadži Dragan Antić, pevač Hasan Dudić i članica grupe Models Nevena Adžemović, supruga Srđana Adžemovića.

Jociću se sudi zbog optužbi da je izvršio krivično djelo podstrekavanje na teško ubistvo, tako što je u julu 1995. godine nagovorio Miodraga Prodanovića i Bojana Milosavljevića da ubiju Marjanovića.

Prema navodima optužnice, Jocić je Prodanoviću i Milosavljeviću za tu "uslugu" obećao 50.000 maraka i dao im vozilo, marke "simka", italijanskih registarskih oznaka, i dva automatska pištolja, marke "hekler i koh".

Prodanović i Milosavljević se nalaze na izdržavanju pravosnažne zatvorske kazne od po 15 godina zatvora kao neposredni izvršioci ubistva, ali su prilikom ranijeg svedočenja pred sudom negirali da Jocić ima veze sa tim ubistvom.

Bivši policajac Đorđević je tokom svedočenja u istrazi 1994. godine rekao da je on bio posrednik između Jocića i dvojice policajaca unajmljenih za ubistvo Marjanovića.

Jocić je takođe aprila ove godine naveo da je krajem 1994. godine strahovao za svoju bezbjednost, jer je, navodno, došao u sukob sa policijskim vrhom Srbije na čelu sa Radovanom Stojičićem Badžom, tadašnjim načelnikom službe javne bezbjednosti i zamjenikom ministra unutrašnjih poslova Srbije.

Prema njegovim riječima, optužbe za ubistvo Marjanovića "namestio mu je Stojičić, kako bi ga uklonio iz biznisa sa naftom.

Specijalno tužilaštvo u Beogradu danas je podiglo optužnicu protiv Jocića zbog sumnje da je naložio i organizovao ubistvo vlasnika zagrebačkog "Nacionala" Ive Pukanića, izjavio je Tanjugu specijalni tužilac Miljko Radisavljević. (MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE