• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poziv Crnoj Gori u NATO - kruna reformi

Autor mondo.rs

Predsednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović smatra da poziv za članstvo Crnoj Gori u NATO predstavlja krunu reformskih napora njegove vlade od proglašenja nezavisnosti do danas.

"To vidimo kao istorijsku prekretnicu, u smislu odluke o pripadnosti jednom novom sistemu vrednosti - sistemu vrednosti evroatlantske zajednice. Takođe, mislimo da je to važan zamah daljem unapređenju stabilnosti i razvoja regiona zapadnog Balkana", rekao je Đukanović u intervjuu Radiju Dojče vele.

"Opozicija ostala dosledna Miloševićevim idejama"

Kada je reč o problemima poput vladavine prava i korupcije, Đukanović priznaje da postoji percepcija da su u Crnoj Gori problemi veći nego drugde a za to krivi nekadašnji Miloševićev režim i sadašnju opoziciju, koja je, po njemu, ostala "dosledna Miloševićevim idejama." "Ja ne mislim da bi nas Evropa pustila tako duboko u pregovarački proces, niti bi nas NATO pozvao, da smo mi onakvi kakvim nas je slikao Milošević", rekao je Đukanović.

On je podsetio da od 2008. godine, kada su Hrvatska i Albanija ušle u NATO, nije bilo prijema novih članica, a da je evropska perspektiva balkanskih zemalja bila "zamagljena".

"Naravno, tu okolnost su koristili protivnici NATO i Evropske unije. Oni su pokušavali da u zapadnobalkanskim zemljama ožive neke iluzije o mogućim alternativama evropskoj i evroatlantskoj integraciji", rekao je Djukanović.

Komentarišući činjenicu da i u Crnoj Gori ima protivnika ulasku u NATO, posebno u redovima opozicije, on je potrvrdio da je crnogorsko društvo veoma podeljeno.

Đukanović je naveo da se ulasku u NATO protive se isti oni koji su bili protiv nezavisnosti od Srbije na referendumu 2006. godine.

"Mi smo pre referenduma govorili da želimo nezavisnost da bi išli putem Evrope i evroatlantske zajednice. Naši konkurenti su nam nudili da se zadržimo na balkanskim bespućima", kazao je crnogorski premijer.

Ipak, kako je dodao, to se malo promenilo i danas je proevropski pokret u Crnoj Gori jači nego što je bio pokret za nezavisnost 2006. godine.

Osvrćući se na migrantsku krizu koja je do sada zaobišla njegovu državu, on je rekao da Crna Gora "pažljivo prati sve što se događa."

"Potpuno smo mobilisali sve strukture da budemo spremni za eventualnu promenu rute. I naravno da ćemo u potpunosti slediti ono što će biti politika zemalja-članica EU i zemalja iz našeg regiona", rekao je on.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE