Kkandidat za predsjednika Hrvatske Milan Bandić izjavio je da se otvorena pitanja između Zagreba i Beograda moraju rješavati "spuštenog garda".
"Hrvatska i Srbija imaju potencijala da ostvare blistavu evropsku budućnost i suradnju, ukoliko reše otvorena pitanja koja im stoje na tom putu", rekao je gradonačelnik Zagreba u intervjuu Tanjugu.
Bandić, koji je poslije Ive Josipovića u prvom krugu glasanja za novog hrvatskog predsjednika krajem decembra osvojio najviše glasova, u otvorena pitanja između dve zemlje svrstao je problem nestalih hrvatskih branilaca koji su, prema hrvatskoj strani, bili zatočeni na području Srbije za vrijeme rata, zatim izručivanje osoba osumnjičenih za ratne zločine na području Hrvatske, kao i pitanje povratka izbjeglih Srba u svoje domove u Hrvatskoj.
"Apsolutno se zalažem za povratak izbjeglih građana srpske nacionalnosti u Hrvatsku, jer je Hrvatska njihova domovina", poručio je Bandić, uz tvrdnju da je Hrvatska učinila velike napore kako bi omogućila povratak Srba.
"Mnogima su obnovljeni domovi, mnogi ostvaruju prava na penziju u izbjeglištvu, mnogi participiraju u lokalnoj samoupravi", rekao je on dopisniku Tanjuga u Zagrebu, navodeći da je Hrvatska ostvarila sve preduslove za miran suživot svih njenih građana, što se ne može reći za sve susjedne zemlje, a naročito ne za BiH.
Rekavši da će, ukoliko bude izabran, biti predsjednik svih hrvatskih državljana bez obzira gdje oni žive i koje su nacionalnosti, Bandić je pozvao izbjegle Srbe da se vrate kako bi se zajedno s njima gradila budućnost nove Hrvatske.
On je ukazao i na problem Hrvata protjeranih iz Republike Srpske, pa i Vojvodine, jer, prema njegovim riječima, njihov povratak teče sporo, pa zato smatra da bi Srbija mogla pomoći da se taj proces ubrza.
Bandić je uvjeren da je Hrvatska učinila mnogo više da se približi Srbiji nego obrnuto, ali će, rekao je, snažno podržavati napore Srbije na putu ka Evropskoj uniji.
"Hrvatska u tom procesu ima znatna iskustva koja su potrebna Srbiji", naveo je on i dodao da je njegov cilj "skandinavizacija", a ne dodatna "balkanizacija" regiona.
On je, takođe, naveo da će u okviru predsjedničkih ovlašćenja preduzeti niz mjera kako bi Hrvatsku usmjerio na put privrednog i duhovnog oporavka, uključujući i jačanje privredne saradnje i rješavanje svih otvorenih pitanja Hrvatske sa susjednim državama.
"Kada između dve države postoji snažna privredna saradnja, lakše je uspostaviti i prisnije političke odnose i zato je u zajedničkom interesu da imamo snažne privredne veze", ocijenio je on.
Bandić smatra da srpski kapital nema pravnih i fizičkih prepreka za ulaz u Hrvatsku. "Ne znam tko i zašto stvara famu da srpski preduzetnici nisu dobrodošli u Hrvatskoj, jer te tvrdnje jednostavno ne odgovaraju istini.
Smatram kako se tu ipak radi o psihološkom doživljaju, jer su mnogi hrvatski građani, a posebno oni koji žive u ratom zahvaćenim područjima, još uvijek oprezni prema ulagačima iz Srbije zbog proživljenih ratnih strahota", rekao je on.
Govoreći o saradnji Hrvatske s Tribunalom u Hagu, Bandić je istakao i da će se otvorena saradnja nastaviti jer je to hrvatska ustavna i međunarodna obaveza.
On, međutim, smatra da Srbija mora da uloži veće napore kako bi našla Ratka Mladića i Gorana Hadžića koji su, kako je rekao, odgovorni za smrt brojnih nevinih civila u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
(Tanjug)