U centru Beograda osvanuo grafit "Sarajevski genocid nad 6.530 Srba". Grafit ispisan na zidu preko puta zgrade Jugoslovenskog dramskog pozorišta.
Nepotpisani grafit, koji se nalazi nedaleko od zgrade predsjednika Srbije, pojavio se u jeku rasprave o inicijativi predsjednika Srbije Borisa Tadića da srpski parlament usvoji rezoluciju o osudi zločina nad Bošnjacima u Srebrenici.
Više od 3 000 sarajevskih Srba mučeno je u 126 logora koji su tokom posljednjeg rata postojali u ovom gradu, a do sada je identifikovano i dokumentovano 179 zločina silovanja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske podnijelo je tužilaštvu 240 prijava protiv 1 496 lica za koja se sumnja da su počinila ratne zločine nad više od 5 000 srpskih civila u Sarajevu, od kojih je 3 299 ubijeno.
Tadićeva inicijativa za osudu srebreničkog zločina naišla je na široku podršku među strankama u Srbiji, ali preovlađuje mišljenje da svi ratni zločini moraju biti osuđeni i da ne treba izdvojiti samo jedan događaj i razdvajati žrtve.
Rukovodstvo RS ocijenilo je da Srbija ima pravo da donese rezoluciju o Srebrenici, ali da nije dobro, niti korektno da se favorizuje samo jedan događaj, jer je zločina i stradanja u BiH bilo na svim stranama.
Premijer RS Milorad Dodik je istakao da niko ne spori događaje oko Srebrenice, ali da je u tom regionu, neposredno prije događaja koje ne želi da pravda, poginulo oko 3 500 Srba i da to govori o tome da je ta rezolucija izlobirana.
Boračka udruženja u RS su izrazila ogorčenje zbog Tadićeve inicijative, ističući da bi srpski parlament trebalo da sačeka sa donošenjem rezolucije dok se ne utvrdi potpuna istinao srebreničkim događajima tokom rata.
Tadić je, objašnjavajući svoju inicijativu, rekao da treba da budu usvojene dvije rezolucije - o Srebrenici i o zločinima nad Srbima.
On je dodao da "to pitanje nije ni stranačko, ni političko, već vrijednosno i moralno" i da samo takvom politikom Srbija može braniti pravo na sjećanje i na srpske žrtve. (Srna)