Predsjednik Srbije založio se za usvajanje dvije skupštinske rezolucije - jedna bi se odnosila na žrtve Srebrenice, a druga na srpske žrtve.
"Čitava ova tema koja se danas otvorila - da li jedna ili dve rezolucije - i način na koji joj pristupaju različiti i domaći i međunarodni poslenici, uvjerava me da je jedino moguć i ispravan pristup upravo sa dvije rezolucije. Na taj način mi niti izjednačavamo, niti poredimo žrtve, jer svako ko bi se time bavio potpuno je pogriješio i politički i etički prostor", kazao je Tadić.
Prema njegovim riječima, saosjećanje sa žrtvama iz Srebrenice ni na koji način ne isključuje pravo i obavezu Srbije da se sjeća svojih žrtava, odnosno žrtava koje je pretrpio srpski narod.
"Što se tiče druge rezolucije, o srpskim žrtvama, svaki narod koji bi nipodaštavao vlastite žrtve, opet bi, u etičkom smislu, činio loše djelo. Smatram obavezom Srbije da donese i takvu rezoluciju. Ali, baš zbog toga što ne treba donositi jednu rezoluciju, što treba pokazati empatiju ili sposobnost uživljavanja u tuđu muku, smatram da je potrebno donijeti dvije rezolucije, i to ne u jednom danu", poručio je Tadić.
Po njegovom mišljenju, usvajanjem rezolucije o žrtvama u Srebrenici biće učinjen pozitivan etički i vrijednosni iskorak u odnosu na stalnu potrebu društava na Balkanu da žale isključivo svoje žrtve. "Svi narodi su spremni da pokažu da imaju razumijevanje za patnje vlastitog naroda i za patnju sebi bližnjih. Ali, veoma je važno pokazati saosjećanje i empatiju kada je u pitanju tuđa patnja i tuđa nevolja. Posebno na prostoru zapadnog Balkana, jer to jeste jedan vrijednosni iskorak u odnosu na uobičajeno ponašanje u prošlosti", izjavio je Tadić agenciji Tanjug.
Predsjednik Srbije je istakao da promena sistema vrijednosti jeste pretpostavka da društva regiona budu bolja, funkcionalnija i da imaju cjelishodniji odnos prema pojedincu, kao jedinici svakog društva, ali i pretpostavka evropskih integracija.
Komentarišući kritike iz inostranstva i zemlje na račun inicijative da se Srbija prema žrtvama ratova u bivšoj Jugoslaviji odredi u dvije rezolucije, Tadić je rekao da je računao sa takvim reakcijama i da ga upravo one uvjeravaju da je ideja o dvije rezolucije ispravna: "Uvijek kada se, nakon tako teških ratova i stravičnih zločina koji su se dešavali, a srebrenički je bio stvarno monstruozan, donose ovakve odluke, uvijek će biti primjedbi - i sa lijeva i sa desna, i niko neće biti do kraja zadovoljan."
Predsjednik Srbije je podsjetio da je svojevremeno kritikovana i njegova odluka da posjeti Srebrenicu i tamo ponudi izvinjenje Bošnjacima koji su pretrpjeli strašne patnje i velike tegobe zbog toga što je neko u ime srpskog naroda počnio zločin. "Takvim aktom mi ćemo prevazići jedan unutrašnji problem našeg društva, a vjerujem da ćemo doprinijeti i prevazilaženju problema koji postoji u svim društvima, i bošnjačkom, pa i u hrvatskom, albanskom i makedonskom - jer, takva rezolucija imaće odjek na čitavom prostoru bivše Jugoslavije i Zapadnog Balkana", rekao je Tadić.
Osvrćući se na oklijevanje drugih država regiona da se jasno ograde od zločina počinjenih u njihovo ime, Tadić je istakao da uzdržanost drugih ne smije da utiče na unutrašnju moralnu obavezu koju Srbija ima. On je dodao da ne smatra da je postojao jedan krivac za ratove u bivšoj Jugoslaviji, i da upravo zbog toga odgovornost za zločine mora biti individualizovana, a žrtve, odnosno njihove porodice, dobiti satisfakciju.
"Na kraju, pred svima nama postoji obaveza kada su u pitanju nestali, da konačno i tu knjigu zatvorimo i da razriješimo dileme onima koji i dan-danas čekaju neki odgovor - šta je sa njihovim bližnjima. Tu mislim i na odnos prema licima albanske nacionalnosti koja su nestala, hrvatskim građanima i pripadnicima hrvatskog naroda koji su nestali. Tu mislim i na Bošnjake, ali tu, naravno, uvijek mislim i na Srbe", zaključio je Tadić.
Savez logoraša RS zatražio je u petak od predsjednika Srbije Borisa Tadića da srpski parlament ne usvaja rezoluciju samo o Srebrenici, ocjenjujući da bi usvajanje ove rezolucije bila velika izdaja srpskog naroda.
(MONDO)