Da bi Hrvatska povukla tužbu protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde neophodna joj je saglasnost Srbije.
Sudska procedura zahtijeva da se pita i tužena strana ako se ona već upustila u spor, izjavio je profesor međunarodnog prava dr Tibor Varadi.
Ovakvo rješenje je logično jer se uzima u obzir i mogućnost da je interes tužene strane da istjera na čistac istinu umjesto da pristane na povlačenje tužbe, rekao je Varadi u intervjuu za "Politiku".
Podnošenjem kontratužbe Srbija se upustila u spor, kazao je Varadi dodavši da je "pitanje da li se Hrvatska upustila u spor povodom srpske protivtužbe".
Varadi je rekao da Hrvatska može da odgovori na protivtužbu i da će joj biti dato vrijeme da se izjasni o navodima protivtužbe.
"Nakon toga sud će odlučiti da li će budući postupak biti zajednički ili odvojen. Objedinjenje bi bilo daleko logičnije jer se radi o istom spletu događaja", ocijenio je Varadi.
On je rekao da "ako imamo saglasnost obje strane, a nezamislivo je da Hrvatska odustane od tužbe, a da to ne učini i Srbija, dve strane mogu odustati u bilo kom momentu jer su one gospodari postupka".
"Sud u tom smislu ne postavlja nikakve rokove. Naravno, dve strane bi pokazale veće poštovanje prema sudu ako bi to učinile prije nego što se zakaže usmena rasprava. Pošto je sada politička klima malo povoljnija za očekivati je da se to desi uskoro", kazao je Varadi.
Mislim da su sada šanse za vansudsko poravnanje vijeće jer je za predsjednika Hrvatske izabran čovjek od pravne struke, a ne politički ostrašćen koji zna kakve su šanse Hrvatske da dokaže genocid, rekao je Varadi.
(Tanjug)