Novoizabrani predsjednik Hrvatske ocijenio je da je u Hrvatskoj i u Srbiji sazrela politička svijest i da konačno treba da počne rješavanje problema.
"Mislim da konačno svi problemi treba da se stave na sto i moraju da budu riješeni", rekao je Ivo Josipović u intervjuu agenciji Beta.
Josipović je rekao da će članstvo Hrvatske u EU i dobri odnosi sa susedima biti glavni prioriteti njegove spoljne politike. On je ocijenio da neriješena pitanja u odnosima dvije zemlje neće usporiti napredovanje ka Evropi i dodao da je interes i Srbije i Hrvatske da "ona druga što prije uđe u EU".
"Jedna od glavnih postavki moje spoljne politike je upravo činjenica da su dobri odnosi sa susjedima ključ i naše sigurnosti i razvoja ekonomije i Hrvatske i svih zemalja u regionu. Glavni napor će biti usmjeren upravo prema tome", naveo je novoizabrani predsjednik Hrvatske.
Upitan šta bi Beograd konkretno trebalo da uradi da bi eventualno došlo do povlačenja hrvatske tužbe za genocid iz 1999. godine, Josipović je rekao da treba otkriti sudbinu više od 1.000 nestalih, vratiti preostalo kulturno blago, ali i nastaviti procesuiranje ratnih zločina.
On je dodao da su sve te stvari već počele da se rješavaju i da je "danas bitno drugačija situacija nego u vrijeme kada je tužba podnijeta", ali da "još puno toga" treba uraditi.
"Teško je očekivati da bude pronađen svaki papir, ali je bitno da postoji dobra volja, da se vide procedure, aktivnosti i izrazito dobri rezultati", naglasio je Josipović.
Ocijenivši da se dobra volja za rješavanje ovih problema iz Beograda pokazuje, Josipović je dodao da je "šteta što je u jednom trenutku došlo do malog zastoja u razvoju odnosa" i da proces jačanja dobrih odnosa treba nanovo malo podstaći.
Naveo je da između tužilaštva za ratne zločine Srbije i hrvatskog državnog tužilaštva postoji dobra saradnja na procesuiranju ratnih zločina u takozvanim nehaškim predmetima. Dodao je, međutim, da Srbija još treba da izruči Haškom tribunalu Ratka Mladića i Gorana Hadžića koji su "i u Hrvatskoj ostavili krvav trag", ukoliko se oni nalaze na prostoru Srbije.
Josipović je ponovio da "tužbe nisu same sebi svrha", ocenivši da "nema razloga desetke godina trošiti vreme i novac na sudski postupak, ako može da bude postignut dogovor".
"Siguran sam da tužbe ne bi bilo da su se u vrijeme podnošenja hrvatske tužbe ovi problemi rješavali", smatra Josipović, koji je i sam učestvovao u sastavljenju hrvatske tužbe.
Upitan kako istovremeno održavati dobre odnose sa Srbijom i sa Kosovom budući na srpsko protivljenje nezavisnosti Kosova, Josipović odgovara da će "biti potrebno snalaženje".
"Nadam se da će doći do promene i da će se možda nakon postupka pred Međunarodnim sudom pravde promeniti i odnosi između Srbije i Kosova. U prvom redu to moraju da rješavaju Srbija i Kosovo", ističe novoizabrani hrvatski predsjednik.
Kao glavne postavke svoje spoljne politike Josipović je naveo ulazak Hrvatske u Evropsku uniju, ali i dobre odnose sa susjedima koji su, prema njegovim riječima, "ključ sigurnosti i razvoja ekonomije Hrvatske i svih država u regiji".
(Beta)