Sudija Haškog tribunala apelovao je na Vojislava Šešelja da se ponaša pristojno, odnosno da se ugleda na Radovana Karadžića i Slobodana Miloševića.
"Imamo posla sa vrlo pristojnim čovjekom", rekao je Antoneti, opisujući ponašanje Karadžića, nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske (RS). On je dodao da preminuli Milošević nikada nije vikao niti podizao glas, apelujući na Šešelja da se i sam ponaša tako, kako bi se izbjegli incidenti kao što je onaj prošle sedmice u toku ispitivanja jednog zaštićenog svjedoka, prenijela je Srna.
Zaštićeni svjedok optužbe VS-026 nije u utorak došao na suđenje Vojislavu Šešelju pred Haškim tribunalom zbog toga što je nedavno operisan, a idućeg svjedoka sudije bi trebalo da saslušaju sljedeće nedjelje. Predsjedavajući sudija Žan-Klod Antoneti rekao je da će svjedok VS-026 dati iskaz za nekoliko sedmica, kada se oporavi od operacije. VS-026 je, prema ranijim nagoveštajima sudskog vijeća, trebalo da bude posljednji svjedok optužbe na suđenju Šešelju.
Tokom administrativne rasprave kojom je popunjeno vrijeme nastalo nedolaskom svjedoka, sudija Antoneti je potvrdio da je Sekretarijat suda odbio Šešeljev zahtjev da mu se dozvoli da, uoči lokalnih izbora u Odžacima 24. januara, održi telefonsku konferenciju za štampu. Šešelj je ponovo ocijenio da mu je Sekretarijat time uskratio "osnovna građanska i politička prava", ali da se na tu odluku neće žaliti.
Šešelj je, pozivajući se na emisiju Hrvatske televizije, tražio i da mu tužilaštvo dostavi dokumente i informacije o navodnim pregovorima o nagodbi sa Željkom Ražnatovićem Arkanom 1999. godine. Kako je Šešelj rekao, HRT je objavila da je nagodba podrazumijevala Ražnatovićevo svjedočenje u Hagu, u zamjenu za povlačenje optužnice protiv njega.
Tužilac Matijas Markusen je uzvratio da Tužilaštvo nema dokumente o tome važne za proces i da "nije obavezno" da optuženom dostavi informacije o kontaktima tokom istrage.
Kao i minule nedjelje, Šešelj je tvrdio da mu se optužnicom "pripisuju" zločini nad muslimanima u Zvorniku, s proljeća 1992, za koje su odgovorni Ražnatović i njegova paravojska. "Optužnicom se tvrdi da sam ja odgovoran za te zločine, a ne Arkan i njegovi saradnici... Zato je Tužilaštvo dužno da mi da sve informacije o kontaktima s Arkanom... Ja nisam optužio Arkana, samo ukazujem na distancu između mene i Arkana koja je uvijek postojala... To vam govorim da vidite koliko je moj proces opterećen Arkanom... Ja sam odabran da odgovaram za Arkanove zločine, a zašto bih ja to radio?", kazao je Šešelj.
Prema njegovim riječima, jedini zločin u Zvorniku u aprilu 1992. dok su u gradu bili dobrovoljci SRS, bilo je ubistvo 20 muslimana koji su, po optužnici, počinili Ražnatović i njegovi ljudi. Šešelj je sugerisao i da mu je zbog "neprijateljstva" s Ražnatovićem "život bio u opasnosti".
Tokom današnje rasprave, Šešelj je tvrdio i da je njegov bivši zamjenik Tomislav Nikolić 2007. godine "srdačno razgovarao" sa tadašnjom glavnom tužiteljkom Tribunala Karlom del Ponte tokom zasjedanja Parlamentarne skupštine Saveta Evrope. Optuženi je tvrdio da je to dokaz da suđenje "na neki način opstruišu" "zakulisni špijunski i politički faktori" - u koje je ubrojao "zapadne obavještajne službe, srpske tajkune i mafijaše", na čelu s "kraljem srpske duvanske mafije Stankom Subotićem zvanim Cane Žabac koji je instruktor Tomislava Nikolića".
Šešelj se sudijama požalio i da je prošle nedjelje, po povratku iz sudnice Tribunala, bio zatvoren u ćeliju u pritvoru do sljedećeg dana zato što je odbio da namaže ruke dezinfekcionom tečnošću protiv novog gripa. "Ja sam se među prvima vakcinisao protiv običnog i novog gripa... Moje je suvereno pravo da odlučim koje ću medicinsko sredstvo koristiti", rekao je lider radikala.
Sudija Antoneti je pozvao Šešelja da "bude miran" i da ne podiže glas i upada u riječ drugim učesnicima u postupku, kao što je to činio prošle sedmice. Podsjetio je Šešelja da ga može ukloniti iz sudnice ili mu nametnuti advokata, ako se ne bude primjereno vladao.
Šešelj je uzvratio da "ne vidi na šta se odnosi" sudijina primjedba, naglasivši da će poštovati svaku odluku sudija, ali da će one imati posljedice. "Cijeli svijet je već vidio da je optužnica lažna i montirana... Nemate na osnovu čega ni da me osudite, a možete da me izbacite i ja se više neću ni pojavljivati u sudnici... Za mene je ovaj proces zapravo završen", rekao je Šešelj.
Lider SRS je optužen za zločine nad Hrvatima i muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH 1991-93.
(Beta, arhivska fotografija - Šešelj u Benkovcu, 1991)