Sjedinjene Američke Države i NATO oštro su danas reagovali na najavu kosovskih vlasti o formiranju oružanih snaga Kosova.
Predsednik Kosova Hašim Tači predao je juče u skupštinsku proceduru predlog zakona o Bezbednosnim snagama Kosova (BSK) kojim bi te snage kao funkciju imale i odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova, mada se njihovo ime ne bi menjalo.
Američka ambasada u Prištini upozorila je danas da će SAD preispitati bilateralnu saradnju ako vlasti u Prištini promene mandat BSK "bez ustavnog amandmana".
"Mi podržavamo postepenu, transparentnu transformaciju KBS-a u multietničku snagu, u skladu sa NATO standardima. Međutim, ova transformacija treba da se uradi u skladu sa Ustavom Kosova i kroz jedan sveobuhvatan i predstavnički politički proces koji odražava kosovsku multietničku demokratiju", saopšteno je iz američke ambasade.
Na njihovom sajtu se navodi da su spremni da se uključe u konsultativni proces sa svim zainteresovanim stranama kako bi postigli zajedničke ciljeve za transformaciju KBS-a na način koji bi poboljšao bezbednost Kosova, doprineo stabilnosti regiona i podržao Kosovo na putu ka evro-atlantskim integracijama.
Usvajanje sada predloženog zakona primoralo bi nas da preispitamo našu bilateralnu saradnju sa Kosovskim bezbednosnim snagama uključujući našu dugotrajnu podršku tim snagama, navodi se na kraju ovog svojevrsnog upozorenja SAD vlastodršcima u tzv. Republici Kosovo.
Iz Beograda je na ovu nameru rečeno da da bi formiranje vojske Kosova donelo dodatnu nestabilnost za sve u regionu i da je u suprotnosti sa svim dogovorima i rezolucijama UN.
ZABRINUT I NATO
Generalni sekretar NATO, Jens Stoltenberg, saopštio je prištinskim vlastima ozbiljnu zabrinutost Alijanse zbog predložene transformacije Kosovskih snaga bezbednosti (KSB) u oružane snage.
"Danas sam pričao sa (kosovskim predsednikom) Hašimom Tačijem i (premijerom) Isom Mustafom kako bi im preneo ozbiljnu zabrinutost NATO saveznika zbog nedavnih predloga kosovskih vlasti za transformaciju KSB u oružane snage, bez promene Ustava", naveo je Stoltenberg.
Jasno im je, kazao je, stavio do znanja da unilateralni koraci poput ovih nisu od pomoći i zatražio od kosovskih vlasti da ostanu u bliskom kontaktu sa Beogradom.
Stoltenberg je, kako prenosi portal "Juropijen vestern Balkans", dodao da je poslednjih godina NATO podržao razvoj KSB kao profesionalnih i sve više multietničkih snaga.
"Struktura, mandat i misija KSB su u nadležnosti lokalnih kosovskih institucija u skladu sa njihovim ustavnim pravom. Ipak, ukoliko se mandat KSB sada razvije kako je predloženo, NATO će morati da ponovo razmotri nivo svoje posvećenosti, posebno u pogledu izgradnje kapaciteta. To sam jasno stavio do znanja tokom moje posete Kosovu u februaru i ponovio u telefonskim razgovorima koje sam imao danas", istakao je Stoltenberg.
On je dodao da ostaje u bliskom kontaktu sa kolegama u Evropskoj uniji.