Više vladika traži zakazivanje vanrednog zasjedanja Sabora zbog odluka o privremenoj suspenziji episkopa Artemija, piše "Danas".
List navodi da u SPC nije bilo moguće provjeriti da li su Sinodu stigli zahtjevi više episkopa koji traže vanredno zasjedanje Sinoda, a da se u visokim crkvenim krugovima spekuliše da je veći broj vladika nezadovoljan posljednjim odlukama i ponašanjem crkvene vlade.
U izvorima bliskim Sinodu tom listu je rečeno da su male šanse i da nema osnova za sazivanje vanrednog Sabora jer je crkvena vlada samo sprovodila ranije donijete odluke.
List piše da je više arhijereja nezdovoljnih dešavanjima u raško-prizrenskoj eparhiji proteklih dana imalo više odvojenih razgovora sa patrijarhom Irinejom.
Kako navodi list "Danas", u delu SPC i pojedinim medijima tvrdi se da je i patrijarh Irinej bio protiv privremene suspenzije vladike Artemija, dok to negiraju izvori bliski Sinodu.
Crkvenim pravom je predviđeno da je Sinod obavezan da sazove vanredni Sabor ako polovina arhijereja do ukupno 45 članova Sabora to zatraži u pisanoj formi i odredi o čemu će se raspravljati.
List navodi da nema zvanične potvrde medijskih navoda da iza inicijative za hitno sazivanje vanrednog Sabora stoje episkopi banatski Nikanor, zvorničko-tuzlanski Vasilije, banjalučki Jefrem, kanadski Georgije, istočnoamerički Mitrofan, srednjoevropski Konstantin i episkop valjevski Milutin.
U visokim crkvenim krugovima, kako navodi list, nezvanično se tvrdi da je broj nezadovoljnih vladika znatno veći.
Oni tvrde da bi među temama vanrednog Sabora mogli da se nađu zahtjevi za vraćanje prava vladiki Artemiju na upravljanjanje raško-prizrenskom eparhijom, promena sastava Sinoda i pre redovnog zasjedanja Sabora, kao i eventualno pokretanje kanonske odgovornosti članova Sinoda zbog prekoračenja nadležnosti.
List prenosi nezvanične navode pojedinih članova Sinoda da je "slučaj" eparhije raško-prizrenske delikatan jer je riječ o Kosovu i činjenici da je SPC nedavno dobila novog poglavara.
Kako piše list, pojedini članovi Sinoda negiraju spekulacije pojedinih crkvenih krugova da je to samo uvod u krupnije promene u SPC koje bi omogućile manjoj grupi episkopa da prije donošenja novog ustava SPC na "mala vrata" proguraju uspostavljanje stalnog Sinoda.
Izvor "Danasa" tvrdi da u sadašnjim uslovima nema ni pomena o uvođenju stalnog Sinoda kakav postoji u nekim drugim pomesnim pravoslavnim crkvama.
Iz Sinoda je najavljeno da će slučaj raško-prizrenske eparhije biti razmatran na redovnom zasjedanju Sabora čiji je početka najavljen za 25. april, kada bi u Pećkoj patrijaršiji trebalo da bude ustoličen nedavno izabrani patrijarh Irinej.
Sinod je 13. februara privremeno razriješio vladiku Artemija upravljanja raško-prizrenskom eparhijom i postavio novog administratora vladiku Atanasija. Sinod je crkvena vlada koju čine patrijarh i još četiri vladike koje se periodično smjenjuju.
Sabor SPC čine svi episkopi i to tijelo donosi najznačajnije odluke u SPC.
(Beta)