U tekstu rezolucije o Srebrenici koju bi trebalo da usvoje poslanici, događaji iz jula 1995. godine okarakterisani kao genocid i kao težak zločin.
U rezoluciji o Srebrenici, koja je već spremna, u uvodnom dijelu citirana je presuda Međunarodnog suda pravde (MSP), dok se u ostatku teksta najoštrije osuđuje zločin nad Bošnjacima i obećava da će se pred Sudom u Hagu naći bjegunac Ratko Mladić, piše "Blic".
Ipak,dodaje list, u toku je rad na još jednoj deklaraciji, koju pišu eksperti u Ministarstvu spoljnih poslova, koja je "na istom tragu".
"Blic" je došao do teksta rezolucije koji bi uskoro trebalo da bude predstavljen socijalistima, ali i naprednjacima kao najjačoj opozicionoj partiji.
Cilj je da deklaracija o Srebrenici dobije najširu moguću podršku u parlamentu, a tekst koji je već napisan mogao bi da bude kompromisno rješenje, ocjenjuje beogradski dnevnik.
Ona bi, s jedne strane, trebalo da zadovolji one koji ovaj masakr posmatraju kao zločin, poput SPS u vladajućoj koaliciji, ali i partije koje insistiraju na terminu genocid, kao što je na primjer LDP.
U preambuli rezolucije, u koju je "Blic" imao uvid, podsjeća se da su u julu 1995. godine izvršeni "teški zločini nad Bošnjacima u Srebrenici, koji su obuhvatali masovna ubistva muškaraca i protjerivanje žena, djece i starih, i koji su prema presudama MSP i Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju okvalifikovani kao genocid".
U deklaraciji se dalje poziva na presudu MSP od 26. februara 2007, na međunarodno pravo, principe nezastarjevanja zločina, pravde i tolerancije i ističe da "Narodna skupština najoštrije osuđuje zločin nad Bošnjacima u Srebrenici i izražava gnušanje nad varvarskim zvjerstvima".
U drugoj tački odaje se "najdublje saučešće porodicama žrtava i počast žrtvama zločina".
Dalje se navodi da "Skupština podržava mere kažnjavanja svih odgovornih", te da pruža punu podršku procesuiranju ratnih zločina i naglašava riješenost da se pred Haškim tribunalom nađe bjegunac Ratko Mladić.
U posljednjoj petoj tački deklaracije stoji i da "Narodna skupština najoštrije osuđuje sve pokušaje negiranja i relativizovanja zločina u Srebrenici, kao i pokušaje stvaranja atmosfere nekažnjivosti i zaborava u odnosu na ove zločine".
Izvor "Blica" tvrdi da je, prema njegovim saznanjima, i drugi tekst rezolucije, na kojem se još radi, na "istom tragu", te da je teško zamisliti da deklaracija o Srebrenici može biti usvojena bez pozivanja na presudu Međunarodnog suda pravde.
(FoNet)