• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rođendanska čestitka Ratku Mladiću

Poslanik radikala čestitao haškom optuženiku rođendan sa skupštinske govornice.

 Rođendanska čestitka Ratku Mladiću Izvor: MONDO

Poslanici Skupštine Srbije završili su u petak načelno razmatranje svih 38 zakonskih prijedloga i drugih akata, koji su na dnevnom redu prve sednice proljećnog zasjedanja, a rad će nastaviti u utorak, 16. marta, kada bi trebalo da pređu na razmatranje amandmana.

Poslanik SRS Nemanja Šarović tražio je da sednica bude prekinuta s obzirom da veliki broj poslanika, zbog obilježavanja godišnjice ubistva premijera Zorana Đinđića i "rođendana haškog optuženika Ratka Mladića", nisu došli na sjednicu. On je čestitao Mladiću rođendan, a predsjedavajući Nikola Novaković ga je upozorio da sjednica ne služi za "želje i pozdrave" i zamolio ga da debatu nastavi po tačkama koje su na dnevnom redu.

Poslanici SRS, D S S i NS su raspravu o izboru zamjenika povjerenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti, izboru jednog člana Saveta RRA, zahtjevu za razrješenje Slobodana Jankovića sa mjesta člana Zdravstvenog savjeta Srbije, iskoristili da ukažu na probleme u funkcionisanju zdravstva u Srbiji. Oni su se dotakli i rada RRA i njegove eventualne uloge u aferi licitacije SMS porukama na RTS-u.

Nezavisno udruženje novinara Srbije i Udruženje novinara Vojvodine predložili su za člana Saveta RRA novinarku Gordanu Sušu, a profesionalna udruženja filmskih i dramskih umjetnika i udruženja kompozitora predložila su reditelja i dramskog pisca Božidara Zečevića.

D S S je navela da više od godinu dana Savet RRA ne radi u punom kapacitetu, da u vladajućoj koaliciji ne postoji saglasnost o tome koji će kandidat biti izabran za člana Savjeta RRA i da se vladajuća koalicija plaši rada tog savjeta. Oni su upitali da li Suša može ponovo da bude kandidovana, s obzirom na to da prethodno u parlamentu nije prošla njena kandidatura, a na Zečevića nisu imali primjedbi.

Radikali su naveli da su mogli biti predloženi i bolji kandidati, jer je Suša, kako su rekli, godinama poznata po "antisrpskim stavovima". Oni su Suši zamjerili i na godinama, navodeći da ima 64 godine, da će tu funkciju, ukoliko bude izabrana, raditi do 70 godine, a da žene u Srbiji u penziju idu sa znatno manje godina.

Predsjednik skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Vesna Marjanović navela je da u postupku određivanja kandidata za Savjet RRA nije bilo politizacije, da kaniddate nisu predlagale stranke i da je odbor samo razmatrao prijedloge koje su mu dostavili ovlašćeni predlagači.

Nova Srbija je upitala da li će se RRA baviti pitanjem afere licitiranja SMS porukama na RTS, a u kojoj je, kako su istakli, mnogo građana prevareno.

Opozicioni poslanici su ukazali i na loš odnos izvršne vlasti prema Zdravstvenom savjetu Srbije, tijelu koje učestvuje u kreiranju zadravstvene politike, a poslanici D S S su naveli da je funkcionisanje tog savjeta dokaz da je "zdravstvena politika tema isključivo jednog čovjeka - ministra zdravlja Tomice Milosavljevića".

Poslanici te sranke su ukazali i na korupciju u zdravstvu za koju, kako su naveli, Ministarstvo zdravlja tvrdi da je sporadična pojava, kao i na nepostojanje zaštite prava pacijenata.

Poslanici su razmatrali i prijedlog odluke o utvrđivanju sastava stalne delegacije srpskog parlamenta pri Parlamentarnoj skupštini Frankofonije, kao i prijedlog izmjena odluke o izboru članova odbora Skupštine Srbije, koju je podnijela poslanička grupa SPS-JS.

Parlamentarci će sljedeće sedmice raspravljati u pojedinostima o zakonskim prijedlozima, koji su na dnevnom redu ove sjednice parlamenta, među kojima su prijedlozi carinskog zakona, zatim zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, o učeničkom i studentskom standardu, o divljači i lovstvu, o amnestiji.

Među predloženim su i zakoni o Srpskoj akademiji nauka i umjetnosti, o oznakama geografskog porijekla, o izmjenama i dopunama Zakona o državnom premjeru i katastru, kao i 11 prijedloga zakona o potvrđivanju međunarodnih ugovora i sporazuma iz oblasti policijske saradnje, readmisije, kreditiranja…

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE