Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da se Srbija ne protivi da Ejup Ganić bude izručen sudskim organima BiH.
Člana ratnog predsjedništva Bosne i Hercegovine Ejupa Ganića pravosudni organi Srbije terete za ratni zločin nad pripadnicima JNA u Sarajevu 1992. godine.
"Za Srbiju uopšte nije centralno pitanje da Ganić bude izručen Srbiji. Za Srbiju je glavno pitanje da se dogodi sudski proces u kome je Ganić, koji je osumnjičen za učestvovanje u ratnom zločinu apsolutno nezaobilazan činilac ", rekao je predsjednik Srbije u Beogradu, na svečanosti povodom obilježavanja 20 godina postojanja Srpskog pokreta obnove.
Tadić je istakao da svi koji su učestvovali ili su osumnjičeni za ratne zločine moraju da se nađu pred sudovima i da "Srbija nema ništa protiv da Ganić bude izručen sudskim organima svoje matične države - Bosne i Hercegovine". Ono što je od odlučujuće važnosti je, kako je naglasio Tadić, da svako ima fer i pošteno suđenje.
"Srbija želi da vjeruje da će pravosudne institucije BiH biti u stanju da dokažu da su u stanju da obezbijede fer i pošteno suđenje", kazao je Tadić.
On je naglasio da sve države u regionu moraju da okončaju saradnja sa Haškim tribunalom ukazujući da "istovremeno sve ono što nije preuzeto od strane Haškog suda kao pravni proces i sve ono što se nalazi u našim sudovima u regionu mora da se okonča".
Tadić je naveo da se slaže sa izjavom svog hrvatskog kolege Ive Josipovića da Srbija treba da uhapsi Ratka Mladića i Gorana Hadžića, ali je ponovio da Hrvatska istovremeno mora da ispuni neke uslove u pogledu bolje saradnje sa Haškim tribunalom.
"Kao što očekujem i zahtevam da nadležni organi Srbije uhapše Ratka Mladića i Hadžića očekujem da će i Hrvatska dati sve dokaze u vezi sa procesima koji se vode protiv Ante Gotovine", kazao je Tadić.
On je precizirao da se njegova ranija izjava, da bi eventualno oslobađanje krivice Ante Gotovine u nedostatku dokaza bila činjenica koja ne bi doprinosila našim boljim odnosima, nije se ticala Haškog tribunala već uslova da Srbija i Hrvatska krenu putem bolje saradnje na regionalnom i evropskom nivou.
"Svi treba da obavežemo jedni druge da učinimo sve da ta saradnja obezbedi i Haškom tribunalu da krivci budu kažnjeni kako bi se skinula ljaga i krivica sa svih naroda, kako bi krivci bili individualizovani i kako bismo na kraju uspostavili odnos pomirenja i svim građanima omogućili da žive u društvu mira i prosperiteta, zajedno u EU", istakao je Tadić.
Po njegovim riječima, presude za sve one za koje se dokažu da su krivi treba da obezbijede "i da nijednoj političkoj strukturi na ovom prostoru ne padne na pamet da plasira programe etničkog čišćenja, uništavanja pripadnika drugih nacija i urušavanja osnovnih principa civilizacije i ljudskosti".
Tadić je izrazio zadovoljstvo što domaći sudovi dovršavaju procese za ratne zločine, podsjetivši na izrečene zatvorske kazne formaciji "Škorpioni" čiji su pripadnici "izvršili zločine koji su povrijedili dostojanstvo i srpskog i bošnjačkog naroda".
(agencije/MONDO)