Opozicione stranke u Srbiji neće glasati za Deklaraciju o Srebrenici jer se njome ne osuđuju svi zločini. Islamskoj zajednici smeta što nema riječi “genocid”.
Poslanici Jedinstvene Srbije neće glasati za deklaraciju o Srebrenici zato što se u njoj ne osuđuju svi zločini počinjeni na prostoru bivše Jugoslavije, nego samo u Srebrenici, istakao je Dragan Marković - Palma, predsjednik Jedinstvene Srbije, stranke koja je dio vladajuće koalicije.
"Ukoliko istog dana na sjednici Skupštine Srbije ne vidimo i drugu deklaraciju, u kojoj će se jasno deklarisati da se osuđuju svi zločini koji su vršeni na prostoru bivše Jugoslavije, nećemo glasati za prijedlog deklaracije o Srebrenici, koji će u utorak biti na dnevnom redu", rekao je Marković, prenose beogradski mediji.
U skupštinsku proceduru juče je ušao prijedlog deklaratije o osudi zločina u Srebrenici koju je podnijelo 114 poslanika iz stranaka na vlasti - Za evropsku Srbiju (ZES), G17 plus, Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) i Socijalističke partije Srbije (SPS).
Jedinstvena Srbija je u koaliciji sa SPS-om i PUPS-om.
Za deklaraciju neće glasati Srpska radikalna stranka, Demokratska stranka Srbije i Nova Srbija.
Lider Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da će predsjedništvu svoje stranke predložiti uoči sjednice Srbije da naprednjaci ne glasaju za rezoluciju, dok je i dalje neizvjesno kako će glasati Liberalno - demokratska partija Čedomira Jovanovića.
Beogradske "Večernje novosti" objavile su u nedjelju da će pored poslanika ZES, G 17 plus, SPS i PUPS, podršku deklaraciji o Srebrenici dati i nacionalne manjine i dva samostalna poslanika, što čini tijesnu većinu od 128 glasova. Za usvajanje rezolucije dovoljno je 126 glasova poslanika.
U Prijedlogu Deklaracije o osudi zločina u Srebrenici piše da Narodna skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici u julu 1995., kako je to utvrđeno presudom Međunarodnog suda pravde, i očekuje da druge države bivše Jugoslavije na isti način osude i zločine počinjene nad Srbima.
U tekstu se navodi da Narodna skupština najoštrije osuđuje i sve društvene i političke procese i pojave koji su doveli do formiranja svijesti da se ostvarenje sopstvenih nacionalnih ciljeva može postići upotrebom oružane sile i fizičkim nasiljem nad pripadnicima drugih naroda i religija.
U deklaraciji se izražava "saučešće i izvinjenje" porodicama žrtava zbog svega što, kako se navodi, nije učinjeno da ova tragedija bude spriječena.
Deklaracija ne odgovara Islamskoj zajednici
Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić rekao je da ova zajednica neće prihvatiti deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, ukoliko u njoj bude, kako je rekao, falilo jedno slovo od riječi "genocid".
"Hoću da mi se dokaže da je Beograd spreman da ukloni barijeru između nas, na deklarativan i praktičan način", poručio je Zukorlić i dodao da Bošnjaci u Srbiji više ne prihvataju izvinjenje i zato traže da u deklaraciji bude napisano "genocid".
On je na završnoj svečanosti u Novom Pazaru, povodom obilježavanja tri godine od Objediniteljskog sabora zajednice kojom rukovodi, zatražio sto odsto prava za Bošnjake.
"Plus hedije i darove, da nas malo paze i maze, a to se u evropskoj terminologiji zove pozitivna diskriminacija", rekao je Zukorlić.
(Srna/MONDO)