Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da se Srbija Deklaracijom o Srebrenici ogradila i da ne stoji iza monstruoznog zločina.
"Tim aktom Skupština Srbije, građani Srbije i srpski narod jasno su pokazali da se distanciraju od tog monstruoznog zločina i da ne stoje iza njega. To je važna istorijska činjenica i zbog toga je jučerašnji dan bio veliki dan za Srbiju i njene građane", istakao je Tadić na konferenciji za novinare.
Tadić je ocijenio da je Deklaracija o Srebrenici iskaz najvišeg patriotizma, poštovanja žrtava drugih naroda, dokaz pripadanja evropskim vrijednostima i civilizaciji, kao i da je veliki doprinos regionalnom pomirenju, "jer govori o političkim vrijednostima Srbije, kako ona vidi susjede, region i zajedničku evropsku budućnost".
Predsjednik Srbije je izrazio očekivanje da će u budućnosti i parlamenti drugih zemalja osuditi zločine počinjene prema pripadnicima drugih naroda, a da je Skupština Srbije donijela akt posvećen srebreničkim žrtvama i zločinu koji se dogodio u tom bosanskom gradu, čime je Srbija pokazala veličinu i snagu, kao i pripadanje zajedničkoj evropskoj civilizaciji.
Za komentare tokom skupštinske rasprave da je tom deklaracijom bačena ljaga na srpski narod, Tadić je rekao da je upravo zločin u Srebrenici, izuzetno negativan i tragičan događaj u istoriji našeg naroda, koji je uvek bio žrtva, taj koji baca senku i ljagu na našu istoriju.
"Oni koji nisu spremni da donesu jednu ovakvu deklaraciju u stvari dodatno bacaju ljagu na svoj vlastiti narod", ocijenio je Tadić i dodao da je deklaracija donijeta većinom, što se na kraju računa, kao i da je uveren da iza nje stoji ceo srpski narod, koji veoma dobro zna šta se dogodilo u Srebrenici.
Tadić je istakao da se potpuno slaže sa majkama iz Srebrenice i sa svima koji smatraju da taj zločin mora da ima epilog u Haškom tribunalu i da je Srbija spremna i učiniće sve da uhapsi sve preostale optužene za ratne zločine i za zločin u Srebrenici, prije svega, Ratka Mladića.
On je ocijenio da je deklaracija donijela dodatnu preporuku svim državnim organima da nastave aktivnosti i da Ratko Mladić bude uhapšen i da ima fer i pravično suđenje u Haškom tribunalu.
Prema Tadićevim riječima, u Deklaraciji ne stoji riječ gencocid zbog toga što se Skupština nije bavila pravničkom kvalifikacijom već je donijela politički akt koji, iznad svega, predstavlja vrijednosno određenje prema zločinu koji se dogodio.
"Nije postojao nikakav pritisak nijedne međunarodne organizacije ili institucije da se usvoji Deklaracija o Srebrenici. To je naša odluka, odluka srpskog naroda. Srbija to čini zbog sebe same", istakao je on.
Predsednik Srbije je rekao da se zalaže da države u regionu prenesu ovlašćenja nacionalnim sudovima da sude za ratne zločine, što je dokaz povjerenja i civilizacijskog opredeljenja da rješavamo konflikte na pravi način.
Tadić je rekao da Srbija nije odustala od procesa protiv Ejupa Ganića, već da se ponaša potpuno principijelno i da nije važno gdje će se suditi, nego da svako ko je optužen za ratni zločin ima pošteno i fer suđenje.
(Beta)