Bloger i nesuđeni savjetnik hrvatskog predsjednika Ive Josipovića, osumnjičen da je objavio registar hrvatskih branitelja, ponovo na slobodi.
Rakar je izjavio da nema veze s objavljivanjem liste imena i da se neko poigrao s njegovim identitetom. U policiju se samoinicijativno javio na preporuku Saše Perkovića, Josipovićevog savjetnika za bezbjednost, s kojim je razgovarao šta da radi nakon što se sve češće u glasinama počeo pominjati kao lice umiješano u objavljivanje.
Objašnjenje za hapšenje dao je Vitomir Bijelić, načelnik Uprave kriminalističke policije koji je u srijedu u TV emisiji "Otvoreno" Hrvatske televizije rekao je da je Rakar nepozvan došao u direkciju policije i da je mu je zbog opasnosti da bi eventualno mogao uništiti dokaze koji bi mogli biti važni za slučaj određen pritvor, dok policija ne pretraži njegov stan.
Ministar za veterane Tomislav Ivić u "Otvorenom" je izjavio da sumnja u tačnost objavljenih podataka, jer se ne može utvrditi identitet osoba koje su u njemu.
"Lista što se trenutno nalazi na internetu tek je sirovi materijal i nema veze s registrom branitelja", rekao je Ivić.
Predsjednik Hrvatske Josipović je osudio način objavljivanja podatak ocijenivši to kao nasrtaj na pravnu državu, dodavši da on lično jeste za objavljivanje registra, ali na zakonit način. Pozvao je vladu i Sabor da omoguće da se registar branilaca objavi na zakonit način kako bi se otklonile sumnje u tačnost podataka i iz registra izbacili svi lažni veterani.
Činjenica je da velik broj popisanih lica ima branilački staž do dva mjeseca, a da je za 12.000 ljudi branilački staž počeo od septembra 1995. kad u Hrvatskoj nije bilo ratnih dejstava, iako je tokom jeseni te godine Hrvatska vojska, zajedno s jedinicama Armije BiH, izvršila napad na Republiku Srpsku.
Zbog toga je i saborski poslanik Istarskog demokratskog sabora Damir Kajin ponovio da je cifra od pola miliona branilaca, pri čemu je njihov broj od 300.000 od 1995. narastao za 200.000 ljudi, rezultat zloupotrebe sistema.
(Tanjug/MONDO)