• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi detalji u aferi Rebrača

Katarini Rebrači i njenoj majci prijeti kazna i do 12 godina zatvora. Advokat Tapušković kaže da se protiv Rebrače vodi medijska hajka.

 Novi detalji u aferi Rebrača Izvor: MONDO

Katarini Rebrači i njenoj majci Stojanki,alijas Sandrini Bogunović prijeti kazna i do 12 godina zatvora ukoliko se utvrdi da su preko humanitarnog fonda koji je vodila poznata manekenka pronevjerile 37 miliona dinara namijenjenih za borbu protiv raka dojke.

Protiv Sandrine Bogunović i Katarine Rebrače postoje čvrsti dokazi, tvrdi Saša Pribićević, predsjednik Društva za borbu protiv prevara. On za "Blic" kaže da Tužilaštvo može da podigne optužnicu za pronevjeru ili za zloupotrebu službenog položaja, a da je, budući da se radi o pronevjerenoj sumi većoj od milion i po dinara, zaprijećena kazna između dve i 12 godina.

Kao mozak prevare koja je poljuljala ugled dobrotvornih akcija u Srbiji, označena je majka poznate manekenke Stojanka Bogunović, poznatija pod imenom Sandrina. Ona se još tereti da je kao odgovorno lice u "Centru za kreativno domaćinstvo" preuzela dva miliona dinara koji su na račun Centra prebačeni sa računa Fonda. Novac je navodno potrošen za privatne potrebe Bogunovićeve.

Ova šezdesetogodišnjakinja odranije je poznata po prevarama i pronevjerama, zbog čega joj je navodno zabranjen ulazak u Ameriku, Austriju, Njemačku i Švedsku.

Deportaciju i doživotnu zabranu ulaska u SAD zaradila je kada je kao stjuardesa jedna američke kompanije organizovala prodaju umjetničkih slika u avionu iznad Atlantika.

Paravan je i tada bila dobrotvorna akcija. Slike su navodno bile dio njene dugo sakupljane kolekcije, a zarada je trebalo da ide u humanitarne svrhe. Međutim, po slijetanju, slike su naprasno nestale, zbog čega je dobila otkaz, bila u zatvoru i potom deportovana iz Amerike.

Kada se poslije deportacije vratila u Srbiju, predstavila se kao Sandrina Vagner. Iako nikad nije bila vjenčana s izvjesnim kolekcionarom iz SAD Vagnerom, koji je kada su se upoznali bio oženjen, preuzela je njegovo prezime. On je izdržavao nju i Katarinu, ali je naprasno preminuo pod čudnim okolnostima o kojima se samo godinama nagađalo.

Bogunovićeva, koja je po struci je klinički psiholog, diplomirala je na univerzitetu Kolumbija u SAD i bavila se novinarstvom u Srbiji, a kasnije i u SAD pri televizijskoj kući ABC.

Ovaj poziv je napustila kada je upoznala poznatog režisera Orsona Velsa, u čijoj je kući i živjela s ćerkom Katarinom Rebračom.

Sarađivala je i sa Piterom Bogdanovićem, Henrijem Džeglamom i Džonom Hjustonom. Osim glumom i novinarstvom, Sandrina se bavila i slikarstvom, pa je u Los Anđelesu otvorila Galeriju jugoslovenske likovne umjetnosti, da bi se kasnije preselila u Njujork sa ćerkom Katarinom.

U SAD je otišla za svojom ljubavlju, kako je izjavljivala, hokejašem Nikolom Rebračom, Katarininim ocem.

Ni Katarinina biografija nije manje zanimljiva. Rođena je 1972. godine u Njujorku u Harlemu i, kako je ispričala u svojoj ispovijesti u "Blicu" iz 2008. godine, prvi komšija joj je bio B. B. King.

Tada je rekla i da je odrasla u Dorćolu, da se sa 11 godina preselila s majkom u Los Anđeles gde je završila privatnu školu zajedno sa djecom Goldi Holn, Kurta Rasela, Natali Vud i Roberta Vagnera.
Nakon prelaska na Beverli Hils, završila je tri razreda poznate srednje škole "Beverli Hils".

"Novosti" pišu da je Katarina Rebrača više od dva sata iznosila je u petak, kasno po podne,svoju odbranu pred istražnim sudijom Višeg suda, negirajući da je na bilo koji način zloupotrijebila položaj i u svoj i džep još četiri bliske saradnice, među kojima je i njena majka, stavila oko 300.000 evra.

Iako se odbrana protivila prijedlogu tužilaštva da se pokrene istraga i odredi pritvor, sudija Branislav Pantelić je donio rješenje o pokretanju istrage, kao i o određivanju pritvora do 30 dana.

Kad je čula da će biti odvedena u Centralni zatvor, zaplakala je. Sve dotle odgovarala je na postavljena pitanja, a govorila je čak i više. Najviše pitanja odnosilo se na donacije Fondu i gdje su i kako su trošene dobijene pare.

Kako je za "Novosti" rekla Dušica Ristić, portparol suda, pritvor je određen zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogla da utiče na svjedoke koji tek treba da budu saslušani.

"Od momenta hapšenja, protiv Katarine se vodi nevjerovatna medijska hajka, pravi linč. Ona je u blagom šoku zbog svega što se dešava. Baš zbog toga mi nije jasno da joj pritvor bude određen samo da ne bi uticala na svjedoke, a ne zbog, recimo, zaprijećene kazne ili opasnosti da ne ponovi krivično djelo", kaže njen branilac, advokat Branislav Tapušković.

"Od momenta pokretanja postupka javnosti se plasiraju neke stvari koje treba da budu predmet provjere, što znači da tek treba da se utvrdi njihova osnovanost. Ovakvim ponašanjem, prije svega policije, pretpostavka nevinosti je narušena", kaže Tapušković.

Prema riječima advokata, istraga treba da utvrdi koliko se novca slilo od donacija u Fond i gdje je on završio. U prilog tome navodi da je Fond osnovan prije četiri godine i da je za to vrijeme organizovano 55 humanitarnih manifestacija.

Takođe, ističe da je novac davan i za reklame, kojih je bilo 942. Prema zvaničnim podacima, u Fond se slilo 628.406 evra.

Inače, osim srpskog Katarina Rebrača ima i američko državljanstvo, jer je rođena u SAD.

Prema onome što je u subotu rekao advokat Tapušković, ona pred istražnim sudijom nije insistirala na tome, već je to rekla dajući lične podatke.

"Nije bilo koga ucijenila činjenicom da je državljanka i SAD, niti je od istražnog sudije tražila da budu pozvani nadležni iz ambasade", kaže Tapušković.

Krivičnu prijavu protiv Katarine Rebrače podnio je policiji direktor Instituta za radiologiju i onkologiju Srbije, profesor Nenad Borojević.

"Interesantno je da prijavu podnosi institucija koja ni na koji način nije oštećena. Oni nisu dali nikakva sredstva Fondu, pa da mogu da budu oštećeni", napominje Tapušković.

Ovaj Institut je, inače, prije nešto više od dva mjeseca donio odluku da se više ne daje podrška Fondu Katarine Rebrače i da se o tome obavijesti javnost, jer od početka njihove saradnje Institut nije dobio novac za opremu ili mobilni mamograf, kako je bilo dogovoreno.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE