Hrvatski sabor odlučio je u petak većinom glasova da pristupi promjenama Ustava Hrvatske.
Promjene Ustava će biti izvršene u dijelu koji se odnosi na završetak pregovora i članstvo Hrvatske u EU, nezastarjevanje kriminala u privatizaciji i ranog profiterstva i uvođenje svih nacionalnih manjina u preambulu Ustava.
Za odluku su glasala 82 poslanika vladajuće koalicije, protiv su bila 53 poslanika opozicije, dok je jedan poslanik iz Socijaldemokratske partije (SDP) bio suzdržan.
Saborska većina je odbacila amandman opozicije koja je tražila da se ustavnim promjenama reguliše i način glasanja hrvatskih državljana bez prebivališta u Hrvatskoj.
To je, inače, jedina tačka oko koje vlast i opozicija nisu uspjele da postignu dogovor, pa opozicija najavljuje da neće glasati za ustavne promjene. O ustavnim promjenama, čiji će nacrt izraditi Odbor za Ustav, odlučuje se u Saboru dvotrećinskom većinom, što znači da promjene najvišeg pravnog akta neće moći da budu usvojene bez podrške opozicije.
Predsjednik opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) Zoran Milanović i potpredsjiednik Sabora Vladimir Šeks najavili su da će vlast i opozicija nastaviti razgovore o glasanju dijaspore.
Opozicija traži da dijapora glasa samo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, čemu se protivi vladajuća koalicija, koja smatra da to pitanje treba naknadno riješiti izbornim zakonom.
Osim amandama o glasanju dijaspore, vladajuća koalicija danas je prihvatila više opozicionih amandmana, kojima se, između ostalog, garantuje pravo na pristup informacijama koje posjeduju tijela javne vlasti i opšte i besplatno jednako dostupno obrazovanje.
(Beta)