Međunarodni praznik rada obilježava se danas širom svijeta sindikalnim okupljanjima, protestima i drugim manifestacijama.
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić rekao je ranije da se Međunarodni praznik rada u Srbiji dočekuje u uslovima teške ekonomske krize i napomenuo da je zbog toga osnovni cilj svih mjera Vlade očuvanje postojećeg stepena zaposlenosti.
"Treba da učinimo sve kako bi se spriječilo dalje otpuštanje radnika, očuvali postojeći potencijali društva, onda se u narednoj godini može govoriti o uslovima za otvaranje novih radnih mjesta", kazao je Ljajić.
Međunarodni praznik rada 1. maj sindikati će obilježiti protestima u Beogradu, Kruševcu i Kragujevcu, kako bi izrazili nezadovoljstvo i skrenuli pažnju vlasti na sve teži položaj radnika u Srbiji, a mnogi građani će, kao i obično, praznične dane iskoristiti za odmor u nekom od gradskih izletišta.
Granski sindikat hemije, nemetala, energetike i rudarstva ''Nezavisnost'' najavio je protestni skup u Kruševcu, koji će simbolično početi u pet minuta do 12 sati na Trgu Kosovskih junaka, dok će se Samostalni sindikat metalaca Srbije na Međunarodni praznik rada okupiti na Trgu u Kragujevcu.
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata 1. maj će obilježiti akcijom u Knez-Mihailovoj ulici u Beogradu, sa početkom u 12 sati kod restorana "Ruski car".
Policijski sindikat Srbije i Novog sindikata zdravstva Srbije najavili su zajednički protest na Trgu Dimitrija Tucovića u Beogradu s početkom u 12 sati, a okupljeni će se uputiti u protesnu šetnju od Slavije do Spomenika pobjedniku na Kalemegdanu.
Zamjenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić položio je danas, povodom Međunarodnog praznika rada -1. maja, cvijeće na spomenik Dimitriju Tucoviću na beogradskom trgu Slavija.
Udruženi sindikati Srbije "Sloga" organizovaće prvomajsku šetnju pod nazivom "Vratite dostojanstvo građanima i radnicima Srbije", koja će početi u 11 časova na platou kod Terazijske česme.
Kako je najavljeno, delegacija predstavnika sindikata će prije okupljanja predati zahtjeve predsjedniku Vlade Srbije Mirku Cvetkoviću, potpredsjedniku Ivici Dačiću i ministarki finansija Diani Dragutinović.
Nakon okupljanja kolona će se kretati ulicom Srpskih vladara, zastaće pored predsjedništva, gde će uz performans predstavnici sindikata predati zahtjeve i predsjedniku Srbije Borisu Tadiću, a zatim će se uputiti ka Slaviji, gdje će položiti vijenac na spomenik Dimitriju Tucoviću.
Poslije polaganja vijenaca, kolona će se kretati Beogradskom ulicom ka Bulevaru kralja Aleksandra, proći pored Ministarstva ekonomije, gdje će izvesti performans, i uputiti se ka Terazijama do Agencije za privatizaciju gdje će završiti protest.
Socijaldemokratska partija Srbije (SDPS) uključila se u obilježavanje Međunarodnog dana rada, a aktivisti te partije dijeliće doručak vozačima GSP na okretnici Zeleni venac, a zatim posjetiti Kol centar Hitne pomoći gde će davati osvježenje onima koji rade.
U svijetu se raznim manifestacijama obilježava 1. maj.
U Berlinu je za 1. maj prijavljena 41 demonstracija. Njemačke vlasti strahuju od teških okršaja ekstremnih ljevičara i radikalnih desničara i neonacista.
U Berlinu, kao i u Rostoku, Erfurtu, Vircburgu i Cvikauu su demonstracije za 1. maj najavile ekstremno desničarske grupe.
U Francuskoj su najavljeni skupovi u cijeloj zemlji. Tema ovogodišnjih skupova će biti položaj penzionera, koji bi mogli da budu glavna žrtva reformi koje je obećao francuski predsjednik Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) do kraja svog mandata.
U Španiji i Portugalu su najavljena protestna okupljanja zbog ekonomskih mjera vlada u Madridu i Lisabonu.
U Grčkoj su najavljeni skupovi na poziv sindikata.
U Rusiji je opozicija najavila protest protiv vlade. Skupovi su najavljeni i u Moskvi i Sankt Peterburgu.
U Turskoj će ove godine, prvi put poslije 33 godine, biti obilježen praznik rada na trgu Taksim u Istanbulu, čuvenom trgu na kojem su u prvomajskim demonstracijama 1977. godine poginule 34 osobe.
Štrajk u 24 preduzeća
U Srbiji sada štrajkuju radnici 24 preduzeća, izjavila je danas pomoćnik ministra rada i socijalne politike Radmila Bukumirić-Katić.
Ona je podsjetila da je krajem prošle godine istovremeno bilo 80 štrajkova.
Bukumirić-Katić u izjavi za Radio-televiziju Srbije ipak ne tvrdi da manji broj štrajkova znači da je radnicima bolje.
"Mislim da su radnici jednostavno shvatili da država čini sve da se radnicima pomogne da se što više njih zadrži na svojim poslovima", ocijenila je pomoćnica ministra rada.
Ona je najavila i da ce uskoro biti utvrđen prijedlog novog Zakona o štrajku.
"Mislim da ćemo postići dogovor sa sindikatima da i to bude jedan od instrumenata da radnici imaju veću sigurnost", kazala je Bukumirić-Katić.
(agencije/MONDO)