U Crkvi svetog Marka u Beogradu služen je parastos Srbima poginulim i nestalim prije 15 godina u operaciji hrvatskih oružanih snaga "Bljesak".
Pomen žrtvama je od 10 sati služio vikar patrijarha srpskog, episkop hvostanski Atanasije, uz sasluženje bratstva Crkve sv. Marka.
Pomen žrtvama "Bljeska" služen je i u manastiru Krušedol na Fruškoj gori, gdje se održava 4. krajiški crkveno-narodni sabor pod nazivom "Krušedolska zvona".
Sabor je počeo svetom arhijerejskom liturgijom u 9:30 časova, a potom je služen parastos žrtvama "Bljeska" i svim Srbima stradalim u ratovima 90-ih godina i umrlim u izbjeglištvu.
U pravoslavnoj crkvi u Gradiški danas je služen parastos Srbima iz zapadne Slavonije, poginulim tokom akcije hrvatske vojske "Bljesak" 1. maja 1995. godine.
Poslije parastosa, vijence na spomen ploču su položili premijer Republike Srpske (RS) Milorad Dodik, delegacija Narodne skupsstine RS, predstavnici opštinskih vlasti, i predstavnici Udruženja Srba protjeranih iz zapadne Slavonije.
Vijence i cvijeće položili su i predstavnici udruženja porodica nestalih i poginulih boraca u Krajini i Hrvatskoj, kao i u RS, te predstavnici Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".
Sa mosta su u rijeku Savu spušteni vijenci i cvijeće u znak sjećanja na Srbe nastradale tokom akcije "Bljesak".
Hrvatske vojne i policijske snage izvršile su agresiju na zapadnu Slavoniju 1. i 2. maja 1995. godine, kada je ova srpska oblast bila zona pod zaštitom UN (sektor "Zapad").
Više od 16.000 pripadnika hrvatskih snaga krenulo je na 4.000 pripadnika Vojske RSK i za manje od 36 sati ubijeno je i nestalo 283-oje Srba, među kojima 57 žena i devetoro djece do 14 godina starosti.
Od ukupnog broja žrtava, dosad je identifikovano samo 37, koje su stradale, ili nakon ranjavanja preminule, na području RS, dok Hrvatska uporno izbjegava ekshumaciju i identifikaciju 168 ubijenih koje su njeni pripadnici pokupili i pokopali, većinom pod oznakom "nepoznat".
U operaciji "Bljesak" hrvatske snage su prognale i preostalih 15.000 Srba i tako dovršile etničko čišćenje u kojem je, računajući i operaciju iz 1991. godine, iz zapadne Slavonije izgnano oko 67.000 Srba.
Za ovaj i druge zločine niko od počinilaca i hrvatskih čelnika nije odgovarao, a protiv Mladena Kruljca je podnijeta krivična prijava 2005. godine, ali optužnica nije podignuta, čak ga je bivši predsjednik države Stjepan Mesić unaprijedio u komandanta kopnenih snaga.
Tadašnji načelnik Glavnog štaba Hrvatske vojske, general Petar Stipetić je, poslije istrage, oslobođen svake sumnje.
Zbog ratnih zločina u akciji "Bljesak" Haško tužilaštvo je dugo pripremalo optužnicu protiv predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana, koji je, u međuvremenu, umro 1999. godine.
Josipović: U "Bljesku" poštovana sva pravila
Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je danas u Okučanima da vojno-policijska akcija "Bljesak", uz - kako je rekao - poštovanje svih pravila međunarodnog prava, bila "konačna prekretnica u Domovinskom ratu".
Premijerka Jadranka Kosor je ocijenila da je Domovinski rat bio "pravedan, odbrambeni i oslobodilački, a Bljesak blistava akcija".
Na obilježavanju 15. godišnjice akcije "Bljesak" u Okučanima, Ivo Josipović je u prisustvu državnog vrha Hrvatske, istakao da se "s ponosom obilježava 1.i 2. maj 1995. godine kada je hrvatskim snagama trebalo samo 30-tak časova da razbiju neprijatelja, oslobode zapadnu Slavoniju i uključe je u državno-pravni poredak Hrvatske".
Naglasio je da Hrvatska, pošto je ušla u NATO, treba da ispuni i drugi spoljno-politički cilj - prijem u EU. Navodeći da taj cilj do danas nije ispunjen, jer postoje različita shvatanja šta i kako je bilo u ratu, Josipović je ocijenio da je Domovinski rat bio pravedan i oslobodilački.
"Hrvatska želi da i zemlje iz okruženja što prije postanu dio tog prostora jer su bezbjednost i mir jugoistoka Evrope hrvatski nacionalni interes", naglasio je Josipović.
Premijerka Kosor je ocijenila da je akcija "Bljesak" bila "odlučan odgovor hrvatske države i hrvatske demokratije agresorskoj politici Slobodana Miloševića" i dodala da se to nikada ne smije zaboraviti.
Prema njenim riječima, tom akcijom je otvoren put "konačnoj pobjedi nad politikom mržnje i razaranja".
Obilježavanje akcije "Bljesak" počelo je jutros "budnicom" koju su u Okučanima izveli pripadnici hrvatske vojske, a zatim su položeni vijenci i zapaljene svijeće kod Središnjeg krsta u Spomen-parku hrvatskim vitezovima u Okučanima.
(agencije/MONDO)