Podnesena krivična prijava za ubistvo 44 Srbina u Slavonskoj Požegi, 1991. godine.
Srpski demokratski forum iz Zagreba podnio je Državnom tužilaštvu Hrvatske krivičnu prijavu protiv više osoba za zločin protiv civilnog stanovništva počinjen 1991. godine u opštini Slavonska Požega, gdje su ubijena 44 srpska civila.
Prijava je podnesena protiv tadašnjeg predsjednika Izvršnog vijeća i predsjednika Kriznog štaba ove opštine Ante Bagarića, pripadnika MUP-a i člana Kriznog štaba Nikole Jankovića, komandanta 123. brigade Hrvatske vojske Miljenka Crnca, šefa Kancelarije za odbranu opštine Tome Jelića i načelnika Civilne zaštite Drage Matoševića.
Oni se u prijavi terete da su u ime Kriznog štaba opštine Slavonska Požega 29. oktobra 1991. godine naredili evakuaciju i iseljavanja građana, pretežno Srba, i njihove imovine sa područja 26 naselja sa područja tadašnje opštine Slavonska Požega, radi njihove navodne zaštite, iako nikakvih vojnih akcija tu nije bilo.
Kao posljedica te naredbe razrušeno je 26 naselja na području Slavonsko-požeške županije, zapaljeno i potpuno uništeno 616 stambenih objekata, zapaljeno i uništeno 590 privrednih objekata, 1 462 osobe su ostale bez kuće, a 44 civila su ubijena, navodi se u prijavi.
Većina civila je poslušala naredbu o iseljenju, a osumnjičeni su dali nalog Hrvatskoj vojsci da izbjeglom stanovništvu zapale i unište stambene, privredne i sakralne objekte, te kulturna dobra. Oni koji nisu poslušali naredbu nego ostali u svojim selima, ubijeni su kao civili.
Osumnjičeni su, sa ciljem potpunog ili djelomičnog uništenja srpske nacionalne zajednice na tom području, naredili da se Srbi rasele ili stave u takve životne uslove koji bi doveli do njihovog potpunog ili djelimičnog istrebljenja, te kršeći pravila međunarodnog prava i hrvatske zakone, naredili napad na civile koji su ostali u svojim kućama nakon naredbe o evakuaciji.
U prijavi, koju je potpisao predsjednik Upravnog odbora Srpskog demokratskog foruma Veljko DŽakula, navode se imena svih žrtava, njihova uništena imovina, kao i osobe koje su ostale bez kuće.
Srpski demokratski forum je naveo u prijavi imena 23 smrtno stradalih Srba koji su evidentirani u Knjizi osoba nestalih na području Hrvatske koju je u januaru ove godine objavilo Ministarstva porodice, boraca i međugeneracijske solidarnosti Hrvatske, Uprava za zrobljene i nestale, u saradnji s hrvatskim Crvenim krstom i Međunarodnim odborom Crvenog krsta u Ženevi.
U prijavi su navedena i imena 18 smrtno stradalih osoba, od kojih je njih 11 starije od 70 godina, a koje nisu evidentirane u Knjizi osoba nestalih na području Hrvatske između 1991. i 1995. godine.
(Srna)