Dragan Vasiljković čuo se telefonom s Frankom Simatovićem i na taj način su ga australijske vlasti locirale, pišu "Večernje novosti".
Prema nezvaničnim informacijama, taj jedan poziv bio je dovoljan da Holanđani suze potragu za mjestom na kome se krije i da to dojave australijskim vlastima.
Upućeni u dešavanja oko Vasiljkovića, poznatog i kao Kep, navode da je on često bio u kontaktu sa Frankom Simatovićem - Frenkijem, koji na njega ima veliki uticaj, pišu "Novosti".
Navodno, kapetan Dragan je i promijenio svoje svjedočenje tokom suđenja Slobodanu Miloševiću, u sudnici Haškog tribunala, poslije samo jedne noći.
"Oni koji su pratili te događaje sjećaju se da je kapetan Dragan pričao jedno, a onda je preko noći promijenio 'ploču`" , navodi izvor blizak Tužilaštvu za ratne zločine.
Utvrđeno je kasnije da se tokom noći čuo sa Frenkijem, a postoji velika vjerovatnoća da je on uticao na to da promijeni svjedočenje.
Franko Simatović , koji je dugo bio visoki oficir Državne bezbjednosti Srbije, uhapšen je u akciji "Sablja" 13. marta 2003. godine. Optužnica protiv njega podnesena je 1. maja iste godine zbog navodnih progona, ubistava, deportacije u Hrvatsku i BiH, a u Hag je prebačen 11. juna 2003. godine.
Australijska federalna policija uhapsila je 12. maja kapetana Dragana, koji se 43 dana skrivao od policije nakon odluke Višeg suda u Kanberi da nema prepreka da bude izručen Hrvatskoj, gdje bi bio suočen sa optužbama za ratne zločine počinjene tokom sukoba devedesetih godina prošlog veka.
Dragan Vasiljković živio je u Pertu i radio kao instruktor golfa, kada ga su ga u januaru 2006. godine uhapsili pripadnici australijske federalne policije na osnovu zahtjeva za izručenje iz Hrvatske.
Proveo je tri godine u zatvoru "Parkli" u Sidneju, ali je oslobođen u septembru 2009. godine nakon što mu je Federalni sud odobrio izlazak na slobodu kako bi se žalio na odluku nižeg suda da može da bude izručen Hrvatskoj.
Kapetan Dragan je kao komandant dobrovoljačkih jedinica u Hrvatskoj optužen za ratne zločine počinjene nad zarobljenim pripadnicima Hrvatske vojske i hrvatske policije u Kninu, u ljeto 1991. godine, i u selu Bruška kod Benkovca u Dalmaciji u februaru 1993. godine.
Vasiljković negira sve optužbe. (MONDO/agencije)