Komemoraciji za pobijene ustaše, domobrane i hrvatske civile u Blajburgu nije prisustvovao ni novi predsjednik Hrvatske, kao što nije ni Mesić.
Potpredsjednik Sabora Hrvatske Ivan Jarnjak izjavio je na skupu da "narod koji ne poznaje svoju prošlost nema ni sigurnu budućnost".
"Samo tako možemo da osiguramo da više nikad Hrvat ne digne ruku na Hrvata i na slobodu suverene Hrvatske. Zato mora da prestane raspirivanje stare i stvaranje nove mržnje", izjavio je Jarnjak, a prenijela Hrvatska radiotelevizija.
U svom govoru Jarnjak je indirektno kritikovao aktuelnog i bivšeg predsjednika Hrvatske Ivu Josipovića i Stjepana Mesića zbog izjava o Blajburgu, odnosno zbog odbijanja da se tamo pojave.
"Ne mogu da prihvatim da je osveta na Blajburgu bila nužna, kako to neki danas tvrde, jer žrtva je uvek žrtva ma ko ona bila i zločin je uvek zločin ma ko da ga je počinio," kazao je potpredsednik Sabora i visoki funkcioner Hrvatske demokratske zajednice.
On je dodao da nema opravdanja za mogući odgovor što se "danas sugeriše od nekih najviše pozicioniranih političara da se među pogubljenima našlo i mnogo ratnih zločinaca koji bi pred svakim sudom bili osuđeni na smrt".
Naglasio je da se "nikad više ne smeju ponoviti Blajburg, Jasenovac ili Ovčara".
"Ima danas onih koji nam poručuju da u Hrvatskoj treba zabraniti proslavu Oluje. Poručujem im s ovog mjesta da je zanavijek prošlo svršeno vrijeme kada su drugi određivali Hrvatima šta smiju a šta ne smiju da obilježavaju. Poručujem da bi im bilo bolje i korisnije da konačno priznaju agresiju na Hrvatsku", rekao je Jarnjak.
Prema procenama medija, na Blajburgu se okupilo više hiljada ljudi, a na graničnom prelazu sa Slovenijom više sati su čekali autobusi koji su prevozili u Blajburg.
Učesnike skupa kontrolisala je austrijska policija i obezbeđenje koji su sprečavali unošenje ustaških simbola na komemoraciju.
Hrvatski mediji, međutim, navode da su mnogi na skup ipak uspjeli da unesu ustaške kape.
Svetu misu predvodio je sisački biskup Vlado Košić.
Inače, predsjednik Hrvatske Ivo Josipović je više puta izjavio da neće ići na Blajburg sve dok se tamo pojavljuju ljudi u ustaškim uniformama, ocijenivši da se taj skup politizuje.
Blajburg je mjesto u Austriji na kojem su pripadnici poraženih vojnih formacija s prostora nekadašnje Jugoslavije, ali i dio civila, predali 15. maja 1945. godine savezničkim snagama, koje su ih izručile partizanima.
(Beta)