Ministri pravde Srbije i Hrvatske ocijenili su da su obe države posvećene borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
"I Srbija i Hrvatska u poslednje vrijeme postižu uspjehe u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i to primjećuje Evropska komisija. Razgovarali smo o približavanju Srbije Evropskoj uniji i tu dajemo punu podršku", rekao je Šimonović na zajedničkoj konferenciji za novinare u Zagrebu.
Malovićeva, koja boravi u radnoj posjeti Hrvatskoj, i Šimonović su, takođe, saopštili da su usaglasili tekst sporazuma o uzajamnom izručivanju osoba koje su umješane u organizovani kriminal i korupciju.
"Sve odgovorne za ratne zločine treba procesuirati i Tužilaštva dvije zemlje dobro sarađuju po tom pitanju", kazao je hrvatski ministar, najavivši da će biti predati podaci o svim osobama protiv kojih se vode postupci za ratne zločine.
Sporazum će biti potpisan čim se izvrše odgovarajuće izmjene Ustava Hrvatske.
Dvoje ministara je najavilo i potpisivanje sporazuma o procesuiranju osoba koje su krivično djelo izvršile u jednoj zemlji, i nakon toga pobjegle u drugu državu.
"Na taj način niko neće moći da izbjegne kaznu", istakla je ministarka Malović.
Ona je kazala i da će Srbija i Hrvatska pojačati saradnju po pitanju međunarodne pravne pomoći, što će građanima pružiti lakše rješavanje svakodnevnih problema, kao što su građanski postupci, razvodi brakova, priznanja sudskih odluka i slično.
Tim povodom hrvatski ministar je rekao da će sudovi dvije zemlje ubuduće neposredno komunicirati, a ne preko diplomatskih predstavništava, što će olakšati sprovođenje odluka.
Govoreći o borbi protiv organizovanog kriminala, srpska ministarka pravde je posebno naglasila značaj koji ima Zakon o oduzimanju imovine, rekavši da Srbija sada raspolaže imovinom većom od 100 miliona evra koja je zaplijenjena od organizovanog kriminala.
Hrvatski ministar je kazao da bi takav zakon do ljeta mogao da se nađe na dnevnom redu u njegovoj zemlji.
Novinare je interesovalo i pitanje međusobnih tužbi između Srbije i Hrvatske, ali je Šimonović samo kratko rekao da se to pitanje odnosi na "prošle tragične događaje" i da će "suočavanje sa prošlošću riješiti probleme", dodavši da su tužbe u kompetenciji vlada, a da Vlada Hrvatske o tome nije razgovarala.
Ministarka pravde Srbije je potpisala Memorandum o razumijevanju i saradnji u borbi protiv korupcije, čime je Srbija postala članica Regionalne antikorupcijske inicijative.
O sveukupnoj međunarodnoj saradnji pravosudnih organa dvije države, kao i o iskustvima u pogledu evropskih integracija, borbe protiv organizovanog kriminala i reforme pravosuđa, ministarka će razgovarati i sa predsjednikom Vrhovnog suda Hrvatske Brankom Horvatinom.
Predviđeni su i susreti sa glavnim državnim tužiocem Mladenom Bajićem, ministrom unutrašnjih poslova Tomislavom Karamarkom i načelnikom Ureda za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala Dinkom Cvitanom.
U srpskoj delegaciji su i republički javni tužilac Zagorka Dolovac, direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković i zamjenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić.
(Tanjug)