• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Protest Vukovarčana ispred ambasade Srbije

Hrvatsko Udruženje pravnika Vukovar 1991protestvovalo zbog ignorisanja krivičnih prijava za zločine u logorima u Srbiji.

 Protest Vukovarčana ispred ambasade Srbije Izvor: MONDO

Na mirnom protestu okupilo se oko 50 članova Udruženja koji su nosili hrvatske zastave i transparente na kojima su pisala imena mjesta u Srbiji u kojima su se nalazili logori - Stajićevo, Begejci, Sremska Mitrovica, Niš i Beograd.

Članovi udruženje su položili cvijeće i zapalili svijeće "za sve ubijene i umrle od posljedica mučenja u logorima", i protestvovali što, prema njima, ni poslije dvije godine beogradsko tužilaštvo nije odgovorilo na krivične prijave koje su podneli za zločine u logorima na području Srbije tokom rastnih dejstava u prvoj polovini 1990-tih.

"Mi tražimo dijalog, mi tražimo istinu", rekao je, prema hrvatskoj novinskoj agenciji Hina, predsjednik Udruženja Zoran Šangut koji je istakao da procesuiranje ratnih zločina i obilježavanje mjesta zločina kao što je logor Stajićevo, spadaju u evropske i demokratske standarde.

Šangut je rekao da je udruženje pre dve godine podnelo tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu krivičnu prijavu za pet logora na teritoriji Srbije, a da do danas niko nije procesuiran, kao i da je Udruženje pokušalo 2009. da postavi spomen-ploču za logor Stajićevo, ali da im zvanična Srbija to nije odobrila.

"Upravo iz ta dva razloga se danas nalazimo ispred ambasade Republike Srbije", podvukao je Šangut po kome predsjednik Boris Tadić nije odgovorio na pisani zahtjev da se postavi spomen-ploča u logoru Stajićevo, kao što i hrvatski predsjednik Ivo Josipović i ministar pravosuđa Ivan Šimonović nisu odgovorili na zahtev Udruženja za organizaciju sastanka.

Predstavnik udruženja Pero Kovačević kazao je da su u Hrvatskoj pri kraju istrage protiv generala Aleksandra Vasiljevića i komandanta logora u Stajićevu i Begejcima Đure Živanovića, kao i da su otvorene dodatne istražne radnje u slučaju drugih logora, poput onog u Nišu i Sremskoj Mitrovici.

On je pozdravio nedavno podizanje optužnice protiv državljanina Srbije, komandanta 51. motorizovane brigade JNA Enesa Tase za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i civilnog stanovništva 1991. na području Dalja, Lovasa, Ćelija, Vukovara i Iloka.

Sveštenik Ante Perković, koji je bio zatvorenik jednog od logora u Srbiji, rekao je da je "molitva pomogla mnogima koji su bili u tim neljudskim uslovima". Pozvao je vlast u Hrvatskoj da učini sve kako ne bi bila zaboravljena žrtva Vukovara.

Udruženje "Vukovar 91" iniciralo je u maju, a zatim i polovinom oktobra 2009. odlazak svojih predstavnika u Stajićevo i Begejce gdje su namjeravali da otkriju spomen ploču u znak sjećanja na "sve ubijene i nestale hrvatske zatočenike".

U tome su imali podršku gradonačelnika Zrenjanina Aleksandar Marton, što je izazvalo proteste i ogorčenje Udruženja boraca u Zrenjaninu, kao i dela srpske javnosti.

Srpski veterani su poručili da će spomen ploče na mjestima gde su bili sabirni centri za hrvatske ratne zarobljenike moći da budu postavljene samo kada u Hrvatskoj budu postavljena spomen obilježja na mjestima gdje su masovno stradali Srbi.

Zgradu Ambasade Srbije obezbjeđivala je policija, a protest je završen bez incidenata.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE