U Sloveniji počeo referendum na kome se građani izjašnjavaju da li da se spor sa Hrvatskom oko zajedničke granice riješava međunarodnom arbitražom.
Građani Slovenije počeli su jutros sa izjašnjavanjem na referendumu o tome da li da se spor sa Hrvatskom oko zajedničke granice riješava međunarodnom arbitražom, kako je utvrđeno sporazumom iz novembra 2009. godine.
Više od 1,7 miliona birača ima pravo izlaska na referendum, a glasanje će od sedam časova ujutro, kada je otvoreno ukupno oko 3.380 biračkih mjesta širom Slovenije, trajati do sedam časova uveče, javila je slovenačka novinska agencija STA.
Na referendumu o sporazumu sa Hrvatskom slovenački državljani će moći da se izjasne i u okviru 34 diplomatske misije u inostranstvu.
Rezultat referenduma biće važeći bez obzira na odziv birača, s tim da se odluka donosi natpolovičnom većinom od broja onih koji su glasali.
Iako je sporazum već dobio "zeleno svjetlo" u parlamentu, vladajuće i opozicione stranke su se saglasile da se o njemu, zbog važnosti teme, izjasne i građani.
Veoma oštra predreferendumska kampanja bila je obilježena tvrdnjama vlade da je sporazum u nacionalnom interesu i u skladu sa evropskim principima, i upozorenjima opozicije da će Slovenija, na arbitraži, izgubiti izlaz na otvoreno more, odnosno status pomorske zemlje.
Sporazum su, početkom novembra, u Stokholmu, potpisali premijeri Slovenije i Hrvatske, Borut Pahor i Jadranka Kosor.
Slovenačka agencija navodi da se relativno pouzdani preliminarni rezultati mogu očekivati pre 21 sata, ali da će Nacionalna izborna komisija glasove poslate putem elektronske pošte ovim rezultatima dodati u ponedeljak.
Na konačan ishod referenduma mogli bi da utiču i glasovi birača iz inostranstva, koji će biti prikupljeni do 14. juna, a zvanični rezultati biće saopšteni 29. juna.
Ovo je 13. referendum koji se održava u Sloveniji od sticanja nezavisnosti 1991. godine, a poreske obveznike će koštati četiri miliona evra, navodi STA.
(Tanjug)