• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izučenja kriminalaca u novom hrvatskom ustavu

Poslanici Hrvatskog Sabora prihvatili su velikom većinom nacrt izmjena ustava kojim se predviđa i izručivanje državljana drugim državama.

 Izučenja kriminalaca u novom hrvatskom ustavu Izvor: MONDO

U novom ustavu, rađenom prema evropskim uzorima, predviđeno je i glasanje dijaspore samo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, a ojačava se nezavisnost sudstva, Hrvatske narodne banke i Državne kancelarije za reviziju.

Za nacrt ustava glasala su 123 poslanika, dvojica poslanika iz HDZ-a bila su udržana, dok su trojica opozicionih poslanika bila protiv.

Na osnovu nacrta, parlamentarni odbor za ustav trebao bi da izradi i prijedlog promjena Ustava, o kome bi Sabor mogao da glasa već naredne sedmice.

Sudije ustavnog suda ubuduće bi se u Saboru birali dvotrećinskom većinom, a prihvaćenim amandmanom HDZ-a oni po isteku mandata ne bi na toj dužnosti ostajali do izbora novog sudije, već bi im se mandat mogao produžiti najduže do šest mjeseci.

Prihvaćen je i HDZ-ov amandman o besplatnom obaveznom obrazovanju, uz obavezu da se taj sistem dodatno razradi zakonom, kao i amandman po kom će predsjednik Vrhovnog suda jednom godišnje izvještavati Sabor o radu sudske vlasti, ali o tom se izvještaju neće glasati.

Hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj moći će da glasaju isključivo u ambasadama i konzulatima, a uvodi se i fiksna kvota za dijasporu u šta su uključeni i Hrvati iz BiH koja će ubuduće u Saboru imati tri poslanička mjesta dok ih sada ima pet.

Odbor za Ustav nije prihvatio amandman opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) kojim je predviđeno da je za raspisivanje referenduma dovoljno prikupiti potpise pet, umjesto dosadašnjih deset odsto birača, odnosno 220.000, umjesto 450.000 potpisa.

Pitanje uslova raspisivanja referenduma, pa i potrebnih glasova, biće narednih dana predmet razgovora SDP-a i HDZ-a, kao i onemogućavanje referenduma na kome bi se odlučivalo o pitanjima vezana uz ljudska i manjinska prava, poreske zakone ili međunarodne ugovore.

U nacrtu ustavnih promjena su vladina rješenja kojima se omogućava donošenje niza zakona nužnih za dovršavanje pristupnih pregovora i ulazak Hrvatske u EU.

Olakšavaju se uslovi za donošenje referendumske odluke o pristupanju EU, za šta će biti potrebni glasovi većine birača koji izađu na referendum, umjesto većine svih upisanih birača.

Ustavom će biti ojačana nezavisnost sudstva i obezbjeđen nezavisan izbor sudskih funkcionera puna nezavisnost Hrvatske narodne banke i Državne kancelarije za reviziju.

Važno je da će se obezbjediti primjena evropskog naloga za hapšenje, kao i izručenje hrvatskih državljana sudskim organima država koje nisu članice EU, ako je tako propisano međunarodnim ugovorom.

Dogovoreno je da u preambulu ustava uđu sve 22 nacionalne manjine i da se ustavom onemogućiti zastarijevanje krivičnih djela ratnog profiterstva i kriminala u privatizaciji.

O odlasku hrvatskih vojnika van granica Hrvatske Sabor bi, umjesto dvotrećinskom, ubuduće trebao da odlučuje natpolovičnom većinom poslanika, ali uz prethodnu saglasnost predsjednika države. Ako je predsjednik uskrati, odluku moraju donijeti dvije trećine poslanika.

Kvalifikovanom većinom saborskih poslanika, umjesto većinom svih kao sada, ubuduće će se donositi i državni budžet.

Pravo na pristupanje informacijama postaće ustavna kategorija, a promjenama se jača i uloga ombudsmana kome se daje imunitet od krivičnog gonjenja kakav imaju poslanici, a moći će štititi prava građana i u odnosu na sudske organe i druga pravna lica.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE