Uhapšeni "zemunac" Miloš Simović je, kao i njegov "kolega" Sretko Kalinić spreman da sarađuje sa policijom i pravosuđem, pišu "Novosti".
Očekuje se da će u što kraćem roku, možda čak i tokom sledeće nedjelje, razgovor sa njim obaviti nadležni iz Specijalnog tužilaštva i MUP Srbije, poslije čega će se znati kako dalje postupati sa ovim "zemuncem".
Sigurno je da će Simović u zamjenu za otkrivanje neriješenih ubistava, ali i za sve detalje ubistva premijera Zorana Đinđića, tražiti povoljniji položaj za sebe, pošto je osuđen na maksimalnih 40 godina zatvora,pišu “Novosti” u nedjeljnom izdanju.
A ono što ima da otkrije nije beznačajno, jer se nalazio u samom vrhu klana. U zavisnosti od "dogovora", odlučiće hoće li podnijeti zahtjev za obnovu postupaka koji su protiv njega vođeni i presuđeni u odsustvu.
Ukoliko mu kazna za zločine počinjene u "zemunskom klanu", poslije novog suđenja, bude smanjena, steći će uslov da se "kandiduje" za svjedoka saradnika.
Poslije njegovog hapšenja postavljalo se pitanje zašto je došao u Srbiju, i da li je mislio da će neprimjećen preći granicu. Upućeni pojedinci smatraju da se plašio da će, ostane li u Hrvatskoj, biti ubijen, dok drugi vjeruju da je, na određeni način, unapred pripremao svoju predaju.
Kad je Specijalni sud u januaru 2008. godine donio prvostepenu presudu pripadnicima klana, najavljeno je da će nove istrage oko ubistava, koja se još uvijek vode kao neriješena, a sumnja se da iza njih stoji ova grupa, početi kad odluka bude pravosnažna.
Za rasvjetljavanje tih zločina, kako nam je svojevremeno otkriveno, bila je potrebna "dobra volja nadležnih". U prevodu, trebalo je dati dozvolu da neko od osuđenih dobije povlašćeni status.
Da se radilo na tome, dokaz je i nedavno otkrivanje dijela oružja ukradenog iz gradske Skupštine, gdje je posle 5. oktobra 2000. godine donijeto iz policijske stanice u Ulici majke Jevrosime. Iako zvanično nije rečeno ko je odao lokaciju, u medijima se pojavila informacija da je to učinio Milošev stariji brat Aleksandar. On je, inače, sva zlodjela klana na teret stavio pokojnim Dušanu Spasojeviću i Miletu Lukoviću, kao i svjedocima saradnicima.
S druge strane, hrvatski mediji tvrde i da je Sretko Kalinić ponudio saradnju tamošnjim vlastima. Prema onome što je objavljeno, Kalinić je kazao:
"Mene u Srbiji čeka 40 godina, recite šta nudite i sve ću da vam ispričam."
Navodno, spreman je da svjedoči o organizaciji ubistva premijera Đinđića i da otkrije imena onih koji su naručili ubistvo svjedoka saradnika Zorana Vukojevića Vuka. Tvrdi se da je hrvatskim istražnim organima priznao da je učestvovao u ovom ubistvu, ali i da zna pojedinosti ubistva tada odbjeglog člana klana Zorana Povića Pove, čije je tijelo pronađeno istog dana kad je ubijen Vukojević.
(MONDO)