Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izjavio je da će učiniti sve da se spriječi šikaniranje povratnika koji godinama čekaju na dokumente.
Prilikom Josipovićevog obilaska sela Kašić, Islam Grčki i Smilčić, koji je organizovalo predstavništvo UNHCR-a u Hrvatskoj, povratnici su se žalili predsjedniku na sporu i skupu birokratiju koja im onemogućava ostvarenje njihovih prava i na lokalne vlasti jer ih, kako su rekli, ne doživljavaju kao dio lokalne zajednice.
Obećavši da će sprečiti šikaniranje povratnika oko dokumenata, Josipović je najavio da će s premijerkom Jadrankom Kosor razgovarati da se ta procedura ubuduće ubrza.
U Benkovcu je održan okrugli sto o pitanjima pomirenja, povratka izbjeglica i lokalne integracije, na kome su, uz Josipovića i predstavnika UNHCR-a u Hrvatsoj Vilfreda Buhorna, učestvovali i vicepremijer Slobodan Uzelac, predsjednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac, predstavnici nevladinih i povratničkih udruženja i predstavnici lokalnih vlasti.
Josipović i Buhorn najavili su da će se pojačati aktivnosti na rješavanju problema izbjeglica u zemljama regiona.
"Vrijeme je da se krene u zatvaranje poglavlja izbjeglištva i da se rešavanju tog problema u svim zemljama regiona pristupi po istim kriterijumima", izjavio je Josipović.
On je najavio da Hrvatsku uskoro očekuju ozbiljni razgovori s BiH i Srbijom o izbjeglicama, u kojima ne treba kalkulisati, već tražiti održiva rješenja.
"Problem izbjeglica opterećuje te ljude jer iza svakog pojedinačnog izbjegličkog slučaja stoji ljudska sudbina", rekao je Josipović i naglasio da država treba da im pomogne.
"Treba naći pristup koji će se zasnivati na ljudskim potrebama", rekao je Josipović, dodavši da to nije važno samo po pitanju pristupanja Hrvatske Evropskoj uniji, već je takav pristup prije svega važan ljudima kojima je potrebna pomoć i podrška.
"Opšta UNHCR-ova ocjena povratka izbjeglica u Hrvatsku je pozitivna", rekao je Buhorn, dodavši da svi oni koji žele da se vrate u Hrvatsku imaju šansu da to i učine.
"Ovim šaljemo poruku svima koji do sada nisu doneli konačnu odluku da je povratak moguć. Svi bi trebalo da budu ohrabreni uspehom i da nastave zajedničkim snagama da rješavaju preostale probleme na način koji bi pomogao i ljudima i samoj zajednici u kojoj žive", rekao je Buhorn.
(Tanjug)