Na provoslavnom groblju u Kukunjevcu kod Lipika je ekshumirano 12 od ukupno 19 posmrtnih ostataka srpskih civilnih žrtava iz 1991. godine.
Sutra će biti okončana ekshumacija preostalih sedam posmrtnih ostataka na ovom lokalitetu, a nakon toga u Zavodu za sudsku medicinu u Zagrebu počeće njihova potpuna obrada radi utvrđivanja identiteta ljudi koji su nestali u Pakračkoj Poljani, potvrdio je Srni šef Kancelarije za zarobljena i nestala lica Vlade Hrvatske Ivan Grujić.
On je rekao da je 19 posmrtnih ostataka pronađeno 1993. godine u zoni odgovornosti argentinskog bataljona UN. Taj bataljon je ih je pronašao, izvršio određene obrade i pokopao na jednom mjestu u blizini puta u Pakračkoj Poljani.
Tek 1995. godine, kada su stvoreni uslovi u skladu sa dogovorom Haškog suda i institucija Hrvatske, obavljena je ekshumacija i obrada posmrtnih ostataka radi utvrđivanja uzroka smrti i identiteta. Te obrade radili su stručnjaci Haškog tribunala u okviru istraga i svi podaci do kojih su došli nalazili su se u Hagu, tvrdi Grujić.
On je rekao da je Hrvatska, s obzirom da je prošlo mnogo vremena, zatražila od Haga podatke i eventualne nalaze DNK kako bi utvrdili identitet žrtava. Hrvatska je, dodao je, dobila podatke iz Haga koji su nepotpuni za utvrđivanje identiteta, bez DNK nalaza, zbog čega je jedina mogućnost utvđivanja identitet naknadna ekshumacija.
"Odlučili smo se da idemo na ponovnu ekshumaciju ovih žrtava. Napravićemo postupak kao da se radi prvi put ekshumacija kako bi smo u potpunosti riješili ovaj slučaj", naglasio je Grujić i dodao da su ekshumirana tijela u Kukunjevcu pokopana u skladu sa ženevskim konvencijama na dovoljnoj udaljenosti u drvenim sanducima.
Uglavnom je riječ o kompletnim posmrtnim ostacima koji će proći rendgensku, stomatološku, antropološku i sudsko-medicinsku DNK metodu, nakon čega će biti poznati kompletni nalazi i biti utvrđen mehanizam i uzrok smrti, rekao je Grujić.
Član Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH Milan Bogdanić rekao je Srni da je značajno da se rade dugo očekivane ekshumacije na području zapadne Slavonije, te podsjetio da je krajem prošlog mjeseca ekshumirano 29 srpskih civilnih žrtava na mjesnom groblju Medari kod Nove Gradiške, a da će 13. jula biti obavljena druga identifikacija nestalih Srba u Zagrebu.
Bogdanić, koji prisustvuje ekshumaciji u Kukunjevcu u svojstvu posmatrača ispred Instituta za nestala lica BiH, najavio je da će po završetku godišnjih odmora biti nastavljena ekshumacija registrovanih grobnih mjesta nestalih Srba na području Okučana.
On je apelovao na porodice nestalih lica da ukoliko do sada nisu daju krv za DNK analizu kako bi se ubrzala identifikacija i preuzimanje posmrtnih ostataka.
Ekshumacija, koja se obavlja po naredbi Suda u Slavonskoj Požegi, prisustvuju i predstavnici Kancelarije za zarobljena i nestala lica Vlade Hrvatske i Komisije za nestala lica Srbije.
Hrvatska Vlada je u novembru 1995. godine iz grobnica u Pakračkoj Poljani ekshumirala i obavila obdukciju, a zatim bez identifikacije na pravoslavnom groblju u Kukunjevcu sahranila 19 tijela Srba koje je 1993. godine ekshumirala Komisija UN.
Komisija UN, koja je u novembru 1993. godine ekshumirala tijela, detaljno je obradila nalaze i sahranila ih na mjestu gdje su nađena i o tome je sačinila izvještaj u kome sugeriše da je riječ o Srbima koje su u Pakračkoj Poljani ubili pripadnici Hrvatske vojske.
Šef Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac potvrdio je juče Srni da "Veritas" raspolaže podacima da je oko 300 Srba nestalo u Pakračkoj Poljani, dok za 60 Srba, na osnovu iskaza svjedoka, imaju tačne podatke da su bili na tom području i nestali.
Štrbac je rekao da su od 19 srpskih civila koje su pripadnici Hrvatske vojske pokopali u Pakračkoj Poljani 16 muškarci i tri žene kojima su ruke bile vezane žicom na leđima.
(Srna)