Evropski sud za ljudska prava je ukazao da još nije ispunjena odluka Ustavnog suda Slovenije oko ukidanja prava građanstva ljudima iz bivše SFRJ.
Država time krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima zbog čega Sud nalaže da se nepravda ispravi izdavanjem dopunskih odluka, javila je agencija STA.
Evropskom sudu se obratila grupa izbrisanih sa prvopotpisanim Mustafom Kurićem, koja je upozorila da su izbrisanima uskraćene mogućnosti sticanja državljanstva Slovenije, odnosno zadržavanja statusa stalnih stanovnika. Oni su državi prigovorili kršenje nekoliko članova Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Sud je konstatovao da su tužitelji 26. februara 1992. godine bili izbrisani iz registra stalnog stanovništva, a da su do tada živjeli u skladu sa članom 8 Konvencije, koji govori o pravu na privatni i porodični život.
Sud je utvrdio i da slovenačke vlasti nisu željele da regulišu status izbrisanih u skladu sa odlukama slovenačkog Ustavnog suda koji je presudio da se izbrisanima vrate sva izgubljena prava.
Evropski sud konstatuje da u cjelini još nije primjenjena dopuna slovenačkog Zakona o uređivanju statusa državljana drugih država, nasljednica SFRJ.
Tako nisu bili efikasni pokušaji ispravljanja nepravde nanijete izbrisanima, smatra evropski sud.
Slovenija je, prema Sudu, prekršila članove 8 i 13 Konvencije o ljudskim pravima, a nije ni odlučila o pitanju odštete jer je to pitanje, kako piše u odluci Suda, odloženo.
Sud za ljudska prava nije nadležan da ukaže na koji način država treba da ispravi nepravdu i koje mjere da donese.
Uprkos tome, Sud konstatuje da država Slovenija mora hitno usvojiti mjere za ispravljanje nepravde nanijete utvrđenim nezakonitostima.
Prema mišljenju Suda, država mora da položaj izbrisanih reguliše donošenjem dopunskih odluka. Te odluke bi njihov status regulisale retroaktivno.
(Beta)