Uvid u spiskove lica koja su u Hrvatskoj i Srbiji osuđena, optužena ili pod istragom za ratni zločin je moguće naći u ministarstvima pravde.
Kako je izjavila je ministarka pravde Srbije Snežana Malović, uvid u ove spiskove do sada je bilo moguće ostvariti isključivo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima.
Prema njenim riječima, mogućnost da se uvid u spiskove obavi, na osnovu ličnog pisanog zahtjeva, u ministarstvima pravde Srbije i Hrvatske umnogome će doprinijeti građanima da brže i jednostavnije dođu do podataka i da utvrde da li su eventualno na spisku lica koja su osuđena, optužena ili protiv kojih se vodi istraga za krivična djela ratnih zločina.
Zainteresovani građani na veb stranici Ministarstva pravde Srbije mogu da se obavijeste o načinu na koji mogu da ostvare uvid u spiskove, objasnila je ministarka.
Ona je podsjetila da je mogućnost uvida u spiskove ostvarena na osnovu njenog dogovora sa hrvatskim kolegom, ministrom pravde Ivanom Šimonovićem, o formiranju mješovite komisije sa zadatkom da preuzme popis imena osumnjičenih, optuženih i osuđenih za krivična djela ratnih zločina.
"Dogovoreni su kriterijumi i metodi rada, tako da će svi zainteresovani građani moći u ministarstvima pravde Srbije i Hrvatske da utvrde da li se nalaze na tom spisku", naglasila je Malovićeva.
Prema njenim riječima, na ovaj način je intenzivirana dobra pravosudna saradnja između Srbije i Hrvatske, naročito u sferi borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
"Sada postoji volja i želja da sarađujemo intenzivnije nego do sada i kad je reč o ratnim zločinima", napomenula je ona.
Mešovita komisija sastavljena je od predstavnika ministarstava pravde Srbije i Hrvatske, zatim ambasada dve države, srpskog Tužilaštva za ratne zločine i Glavnog odvjetništva Hrvatske.
Na sastanku koji je održan u utorak razmijenjeni su i CD-ovi sa popisima lica osuđenih, optuženih ili onih protiv koja je pokrenuta istraga za krivična djela ratnih zločina.
Kako do uvida
Građani treba da podnesu zahtjev koji obuhvata popunjeni formular a on se može preuzeti na veb stranici Ministarstva pravde (www.mpravde.gov.rs) i fotokopiju lične karte.
Ukoliko se zahtjev ne podnosi lično, potrebno je priložiti overeno ovlašćenje, a osoba na koje se podaci odnose, ovlašćuje drugo lice da u njegovo ime traži informaciju.
Zahtev se Ministarstvu pravde podnosi poštom ili na pisarnici na adresu Nemanjina 22-26, 11000 Beograd, a podnošenje zahteva, odnosno dobijanje traženih podataka, se ne naplaćuje.
U cilju zaštite privatnosti osoba, koja potražuju ove informacije, zahtjev se može podnijeti isključivo pisanim putem, a uputstvo o podnošnjenju zahtjeva, kao i dodatne informacije, dostupne su na veb stranici Ministarstva pravde (www.mpravde.gov.rs)
Građanima koji podnesu zahtjev biće odgovoreno u najkraćem mogućem roku.
Podnošenje zahteva i dostavljanje tražene informacije od Ministarstva pravde Srbije je isključivo informativnog karaktera i ne proizvodi nikakve pravne posljedice.
Ovi podaci su građanima Srbije do sada bili dostupni u Ambasadi Hrvatske u Beogradu.
(agencije/MONDO)