Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je u Beogradu da će u svom političkom angažmanu nastaviti da pokušava da doprinese pomirenju u regionu.
Josipović je novinarima nakon sastanka s predstavnicima nevladinih organizacija iz Srbije rekao da je tokom 1990-tih godina i sam bio deo civilnog društva i da je ponosan na taj dio života.
"Moj stav o pomirenju u regionu ostao je nepromijenjen, ali sada imam i veće mogućnosti nego prije da kroz politiku radim na tome", poručio je hrvatski predsjednik.
On je dodao da je u predsjedniku Srbije Borisu Tadiću našao partnera za rad na normalizaciji odnosa, ali i za pružanje satisfakcije žrtvama ratova i procesu pomirenja.
Josipović je ocenio da su odnosi u regionu u poslednje vrijeme u usponu, i dodao da zna da za one koji su stradalnici i žrtve vrijeme sporo ide.
"Mnogo je lakše govoriti o rešavanju problema nego ih stvarno i riješavati. Pravda i razumijevanje ne dolaze lako", ocijenio je Josipović.
Srbija pridaje veliki značaj dobrosusjedskim odnosima i regionalnoj saradnji i zauzima se za rješavanje svih otvorenih pitanja između Srbije i Hrvatske radi razvoja sveukupnih odnosa dvije zemlje, izjavio je predsjednik Vlade Mirko Cvetković u razgovoru sa hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem.
Na sastanku je konstatovano da će se u narednom periodu aktivno raditi na rješavanju problema povratka izbjeglica, ostvarivanju njihovih prava i rješavanju pitanja nestalih lica.
"Vlada Srbije će, kao i do sada, nastaviti da daje pun doprinos unapređenju položaja hrvatske manjine u Srbiji, što očekujemo i od Hrvatske kada je reč o našoj manjini u Hrvatskoj", poručio je Cvetković.
Strateški interes i Srbije i Hrvatske - pristupanje EU izuzetno je važan podsticaj za unapređenje svih vidova saradnje, posebno u domenu bezbjednosti i borbe protiv organizovanog kriminala, rečeno je na današnjem sastanku.
Cvetković i Josipović saglasili su se da je veoma važno i dalje unapređivati ekonomsku saradnju, prije svega povećanjem obima trgovinske razmjene, ali i u domenu stvaranja uslova za realizaciju investicija, saopšteno je iz Kancelarije za saradnju s medijima.
Na sastanku je istaknuto da mogućnosti za saradnju postoje i u provođenju regionalnih infrastrukturnih i energetskih projekata.
Hrvatski predsjednik doputovao je juče u Srbiju, u prvu zvaničnu posjetu, koju je predsjednik Srbije ocijenio kao istorijsku.
Prvog dana posjete Josipović je razgovarao sa Tadićem u Beogradu, nakon čega su zajedno u Subotici prisustvovali obilježavanju 20 godina od osnivanja Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.
Josipović i Tadić zauzeli su se za unapređenje saradnje dvije zemlje i rješavanje otvorenih pitanja, navodeći da bi bilo dobro da se pitanje tužbe i kontratužbe za genocid riješi vansudskim putem.
Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić izrazila je zadovoljstvo što se od juče na ulicama Beograda srpska i hrvatska zastava vijore jedna pored druge.
Ona je ocenila da je to značajan simbolični momenat, i znak novih strategija i politika u regionu.
Kandićeva je apelovala na Josipovića i političare u regionu da podrže procese suočavanja sa prošlošću zarad bolje budućnosti.
Predstavnici nevladinih organizacija na sastanku su govorili o potrebi normalizacije odnosa u regionu, slobode kretanja ljudi, rješavanja problema u BiH i na Kosovu, kao i problema povratka izbjeglica, povratka imovine, slobode medija i ljudskih prava marginalizovanih grupa, poput LGBT populacije.
(Beta)