Nakon protesta u Varšavskoj, izglasan prekid radova i zatražen opoziv gradonačelnika Milana Bandića.
Odbornici gradske skupštine Zagreba su, većinom glasova, izglasali prekid radova u Varšavskoj ulici, dijelu pješačke zone u kome se gradi ulaz u privatnu podzemnu garažu.
Odbornici su zatražili opoziv gradonačelnika Milana Bandića zbog odgovornosti za nastalo stanje. Osim Bandićevog opoziva i prekida radova u Varšavskoj, za šta skupština smatra da nije bilo opravdanog razloga za njihov hitan početak, skupština je zaključila da pozove Ministarstvo građevine i zaštite okoline i ministarku Marinu Matulović-Dropulić da preispita svoje ranije mišljenje zato što postoji kontradikcija u stavu nadležnih ministarstava.
Traži se hitni nadzor Ministarstva zaštite okoline jer nije izdata potvrda glavnog projekta građevine u Varšavskoj, kao i hitna deblokada obližnje Gundulićeve ulice u kojoj policija zabranjuje saobraćaj.
Takođe, traži se i hitan predlog generalnog urbanističkog plana za raspravu i preciznije definisanje procedure utvrđivanja javnog interesa. Odbornici HDZ-a i Hrvatske seljalke stranke, koji su u skupštini u manjini, nakon višečasovne rasprave pre glasanja izišli su iz dvorane.
Odbornicima se obratio i Bandić koji je rekao da će sprovesti svaku odluku i svaku tačku zaključaka skupštine, ali da će se boriti za svoja ovlašćenja i neće odstupiti jer je u maju 2009. pobedio na izborima. Razlog za vanrednu sjednicu je bio haos koji je nastao u prošli četvrtak kada su radnici počeli radove u Varšavskoj iako je skupština grada donela moratorijum na radove dok se ne ustanovi da li je u procesu dobijanja dozvola i saglasnosti bilo nezakonitosti.
Policija je pohapsila 151 demonstranta kojima je sudija za prekršaje izrekao sedam dana zabrane prilaska ulici koja je, kao i Gundulićeva, blokirana za saobraćaj. U petak, subotu i sinoć održani su protesti zbog radova kojima se pješačka zona pretvara u gradilište u korist privatnog investitora, a 2.000 učesnika protestvovalo je pred sjedištima HDZ-a i Socijaldemokratske partije, ministarstvom građevine i sinoć pred gradskom skupštinom ispred koje su ostavili transparent s potpisima za raspisivanje referenduma.
Nevladine organizacije Zelena akcija i Pravo na grad bune se protiv gradnje ulaza u podzemnu garažu, pa su podnijeli i krivične prijave zbog nezakonitosti postupka dobijanja dozvola za ulaz, a čak je i državno tužilaštvo saopštilo da u tome ima nezakonitosti.
(Tanjug)