• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stav MSP bez uticaja na Rusiju i Kinu

Mišljenje MSP da samoproglašenje kosovske nezavisnosti nije suprotno normama međunarodnog prava nije uticao na stav Moskve.

 Stav MSP bez uticaja na Rusiju i Kinu Izvor: MONDO

Portparol Ministarstva inostranih poslova Rusije Andrej Nesterenko rekao je da pozicija Moskve "o nepriznavanju nezavnosti Kosova nepromijenjena".

"Smatramo da je rješenje kosovskog pitanja moguće samo putem nastavka pregovora između zainteresovanih strana, na osnovu odredbi Rezolucije 1244 SB UN koja, kako to ističe MSP, ostaje opšte priznata međunarodno-pravna osnova za rješavanje kosovskog pitanja", istakao je Nesterenko.

Spremni smo da i dalje aktivno to pomažemo, dodao je on.

Prema njegovim riječima, principijelno je važno da je sud dao ocjenu samo o deklaraciji o proglašenju nezavisnosti, naročito se ograđujući da nije razmatrao u širem planu pitanje prava Kosova na jednostrano otcjepljenje od Srbije.

U svojim zaključcima sud se nije izjasnio ni o posljedicama usvajanja tog dokumenta, između ostalog o tome, da li je Kosovo država kao i o tome da li je odluka zemalja koje su priznale Kosovo legalna.

Kina je saopštila da još ima prostora za razgovore o konačnom statusu Kosova.

"Kina vjeruje da je poštovanje nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta osnovni princip međunarodnog zakona i da je osnova trenutnog globalnog pravnog sistema. Kina poštuje teritorijalni integiret Srbije i smatra da su razgovori pod okvirom UN najbolji način da se pronađe zajednički prihvatljivo rješenje", rekao je portparol kineskog Ministarstva inostranih poslova Kin Gang.

On je izrazio uvjerenje da savjetodavno mišljenje suda nije prepreka da se pronađe odgovorajuće rješenje putem pregovora.

Kina smatra Tajvan dijelom svoje teritorije i suočena je sa separatističkim težnjama u regionima na svom krajnjem zapadu Sinđijangu i Tibetu.

Peking nije priznao nezavisnost Kosova, dok je kineski ambasador pri UN ranije ocijenio da su postupci Kosova ozbiljno kršenje osnovnih principa međunarodnog zakona.

Ministar spoljnih poslova Španije Migel Anhel Moratinos izjavio je kako stav zvaničnog Madrida da ne prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije ni na koji način nije promijenjen jučerašnjim mišljenjem MSP.

Šef diplomatije Španije je kazao da mišljenje MSP "otvara novu fazu" u rješavanju kosmetskog pitanja zasnovanu na dijalogu sa Srbijom, javio je Bi Bi Si.

Ministar Moratinos je izrazio "poštovanje" prema odluci MSP, ali i napomenuo da ona "ni na koji način ne mijenja stav Španije.

Bjelorusija vjeruje da rješenje za status Kosova treba pronaći dijalogom zainteresovanih strana budući da Međunarodni sud pravde nije ocijenio pravo Kosova da se jednostrano odvoji od Srbije, izjavio je portparol beloruskog ministarstva spoljnih poslova Andrej Savinih.

Savinih je naveo da je "sud nije dao procjenu prava Kosova da se jednostrano odvoji od Srbije".

"U tom pogledu, Bjelorusija i dalje vjeruje da bi rješenje problema statusa Kosova trebalo pronaći na osnovu dijaloga svih zainteresovanih strana uz angažovanje Savjeta bezbjednosti UN", navodi portparol bjeloruskog ministarstva odbrane.

Azerbejdžan je priznavao i priznaje teritorijalnu cjelovitost Srbije i ostaje na toj poziciji, izjavio je pres sekretar azerbejdžanskog Ministarstva inostranih poslova Elhan Poluhov.

Poluhov je azerbejdžanskoj agenciji Trend rekao da se savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde odnosi jedino na kosovsko pitanje.

Prema njegovim riječima, za Baku je kosovski konflikt jedinstven kao što su to i ostali i nema jedne metode za njihovo rješavanje.

Govoreći o konfliktu Nagorno-Karabah, predstavnik azerbejdžanskog MIP-a je rekao da se pregovori o rješavanju problema te otcjepljene azerbejdžanske oblasti naseljene pretežno Jermenima vode u okviru OEBS-a i da će Azerbejdžan nastaviti te pregovore.

Međunarodni sud pravde u Hagu utvrdio je juče da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova nije povrijedila međunarodno pravo zato što to pravo ne sadrži zabranu takvih deklaracija.

Nezavisnost Kosova do sada je priznalo 69 država, uključujući SAD i 22 od 27 članica EU.

HRVATSKA POZDRAVILA ODLUKU

Zvanična Hrvatska, preko svog šefa diplomatije Gordana Jandrokovića, pozdravila je savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde da kosovska deklaracija o nezavisnosti ne krši međunarodno pravo.

Prvi ljudi Hrvatske, predsjednik i premijer, Ivo Josipović i Jadranka Kosor, tim se povodom nisu oglasili, dok je Jandroković iznio uvjerenje da će takva odluka Suda doprinijeti stabilizovanju stanja u regiji.

Jandroković je pri tom podsjetio da je Hrvatska priznala samoproglašenu Republiku Kosovo i učestovala u raspravi pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

EU:MIŠLJENJE MSP-POČETAK NOVE FAZE

Savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde predstavlja početak nove faze, saopšteno je u Briselu, uz poruku da je budućnost i Srbije i Kosova Uniji.

Kako se navodi u saopštenju visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton dostavljenom Tanjugu, Evropska unija pozdravila je objavljivanje mišljenja Međunarodnog suda pravde, koje Unija sada razmatra s najvećom mogućom pažnjom.

"Pažnja sada treba da bude usredsređena na budućnost", ističe se u saopštenju, uz podsjećanje da su dobrosusjedski odnosi, regionalna saradnja i dijalog osnove na kojima počiva EU.

"EU je stoga spremna da potpomogne dijalog između Beograda i Prištine. Taj dijalog treba da promoviše saradnju, omogući ostvarivanje napretka na putu ka EU i unaprijedi život ljudi. Dijalog će biti faktor mira, bezbjednosti i stabilnosti u regionu", istaknuto je u saopštenju.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE