Prepuštanje kosovskoj policiji da štiti manastire samo će pogoršati sigurnost imovine i bezbjednost monaha, kaže episkop Teodosije.
Komanda Kfora je 9. jula donijela odluku da obezbjeđenje osam srednjovjekovnih najvrijednijih manastira SPC na Kosovu i Metohiji prepusti Kosovskoj policijskoj službi, a dinamika i način primopredaje trebalo bi da budu saopšteni danas u Prištini.
Vikarni episkop lipljanski Teodosije saopštio je danas da će ukidanjem stalnog prisustva Kfora ispred preostalih osam manastira na Kosovu i Metohiji biti ugrožena i njihova bezbjednost i bezbjednost monaštva, kao i da se ta činjenica ignoriše.
SPC je poručila najvišim NATO predstavnicima da je takva odluka “preuranjena i rizična”, a takva poruka je prenijeta i najvišim zvaničnicima Alijanse - generalnom sekretaru Fogu fon Rasmusenu, ambasadorima NATO-a, kao i vrhovnim komandantima NATO snaga u Evropi i admiralima Stavridisu i Fidžeraldu.
U pisanoj izjavi dostavljenoj medijima, vikarni episkop Teodosije, koji zamjenjuje episkopa Eparhije raško-prizrenske Amfilohija, kaže da će odluka komandanta Kfora, njemačkog generala Markusa Bentlera o “predaju” zaštite manastira Gračanica Kosovskoj policiji i time započne proces prenošenja odgovornosti za zaštitu najznačajnijih svetinja SPC na Kosovsku policiju “u velikoj mjeri ugroziti bezbjednost” tih objekata.
On je istakao da je više puta upozoreno da Kosovska policija nema povjerenje ni SPC ni naroda Kosova i Metohije, zbog odnosa prema uništavanju srpskih svetinja, naročito u martovskom pogromu 2004. godine, i ocijenio da je ta odluka politički motivisana.
"Odluka najviših struktura NATO-a je politički motivisana, kako bi se iz Pokrajine svijetu poslala poruka o navodnom poboljšanju bezbjednosne situacije i prikrila gorka istina o ozbiljnim kršenjima ljudskih i vjerskih prava”, naveo je Teodosije.
Teodosije smatra da gromoglasno objavljivanje “predavanja manastira Gračanica Kosovskoj policiji” predstavlja propagandni potez komande Kfora i navodi da Kosovska policija ne može da obezbeđuje srpske manastire bez saglasnosti Crkve niti će ta “zaštita” imati ikakvog efekta.
“NATO zvaničnicima je prenijet čvrst stav da će Crkva biti promorana da svetinje koje više ne obezbjeđuje Kfor dodatno obezbijedi strožijim režimom prema posjetiocima, koji ne dolaze sa svojim sveštenicima i s blagoslovom Crkve, postavljanjem bodljivake žice i gradnjom novih zidova kojima bi se objekti bolje zaštitili", ukazao je Teodosije.
On je naveo da je ova odluka komande Kfora donijeta bez saglasnosti SPC i da "destabilizuje bezbjednosnu situaciju u Pokrajini, remeti odnose SPC i Kfora, unosi dodatno nepovjerenje srpskog naroda u spremnost međunarodnih mirovnih snaga da nepristrano i objektivno obavljaju svoje dužnosti i dugoročno ugrožava život manastira SPC na Kosovu i Metohiji i slobodu života Crkve na ovom prostoru".
"Ovom odlukom se, takođe, daje vrlo negativna poruka preostalom srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, obeshrabruje se povratak prognanih i de fakto stavlja tačka na prces etničkog čišćenja srpskog naroda koji je intenzivno sprovođen u proteklih 12 godina međunarodnog mira, kada je u prisustvu više desetina hiljada vojnika Kfora protjerano dvije trećine srpskog stanovništva i uništeno ili teško oštećeno 150 srpskih pravoslavnih svetinja”, poručio je Teodosije.
Za Gračanicu nije problem ali ostali...
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović ocijenio je danas da to što Kfor više neće čuvati manastir Gračanicu nije toliko zabrinjavajuće kao kada bi pripadnici te misije prestali da obezbjeđuju manastire koji nisu u srpskom okruženju.
"Svako smanjivanje i povlačenje vojnika Kfora na Kosovu izaziva zabrinutost u sredinama gdje se to dešava", rekao je Ivanović agenciji Beta.
Povlačenje Kfora u slučaju manastira Gračanica nije toliko zabrinjavajuće jer se manistir nalazi u sred srpske enklave sa 20.000 Srba oko njega, kazao je Ivanović.
Ivanović je ocijenio da nije toliko problematično ni to što će čuvanje preuzeti Kosovska policija jer će to biti Srbi.
"To je bezbolnije nego da se povlačenje Kfora dogodi oko manstira koji su stvarno ugroženi - Devič, Gorioč, Budisavci ili Arhangeli", kazao je Ivanović.
Državni sekretar je apelovao na Kfor da u tim sredinama zadrži vojnike i tu dodatno rasporedi one pripadnike Kfora koje povlači iz Gračanice.
Pod neposrednom zaštitom Kfora su manastiri Gračanica, Visoki Dečani, Pećka patrijasršija, Sveti arhangeli, Gorioč, Devič, Zočiste, Budisavci i Sokolica.
(Agencije/MONDO)