Crna Gora izručila je Hrvatskoj Srbina iz Hrvatske Kostajnice Marina Krivošića (45) po potjernici zagrebačke kancelarije Interpola
On je osumnjičen da je počinio ratni zločin protiv civila 1991. godine na obali Une u selu Baćin, saopštio je danas Informaciono-dokumentacioni centar ''Veritas''.
Crnogorska policija uhapsila je 5. juna Krivošića sa pasošem Srbije prilikom njegovog ulaska iz Republike Srpske u Crnu Goru, na graničnom prelazu između Trebinja i Herceg Novog. On je iz ekstradicionog pritvora Spuž kod Podgorice juče izručen Hrvatskoj.
Protiv njega i još 14 osoba Županijski sud u Sisku je 14. decembra 2006. godine otvorio istragu zbog ratnog zločina protiv civila. Ova lica osumnjičena su da su kao pripadnici srpskih paravojnih jedinica u oktobru 1991. godine na obali Une u selu Baćin, sa ciljem etničkog čišćenja područja Hrvatske Dubice, Cerovljana i Baćina od preostalih Hrvata, vatrenim oružjem pobili najmanje 56 civila.
Do sada su iz ovog istražnog predmeta prilikom ulaska u Hrvatsku hapšeni Milan Pekić, Slobodan Kljajić i Nikola Kovačević, ali je istraga protiv njih obustavljena u nedostatku dokaza. Četvrti sa ovoga spiska Milenko Janjetović zarobljen je u akciji "Oluja" avgusta 1995. godine. Bio je osuđen na kaznu zatvora od 14 godina zbog krivičnog djela organizovanje grupe i podsticanje na počinjenje genocida i ratnih zločina, a zatim mu je djelo prekfalifikovano u oružanu pobunu, nakon čega je u februaru 1998. godine amnestiran.
Uhapšeni Krivošić je do hapšenja u Crnoj Gori više puta boravio u više evropskih zemalja, pa njegovo hapšenje ukazuje da je protiv njega Interpolova potjernica novijeg datuma.
On je otac četvoro djece, dvoje mu je rođeno u bivšoj Republici Srpskoj Krajini, a dvoje u izbjeglištvu u Srbiji, a po zanimanju je bravar.
Krivošić je treći uhapšeni Srbin iz Hrvatske na području Crne Gore po potjernicama koje je raspisala Hrvatska za ratne zločine. Prvi je uhapšen Stanko Kovačević iz Ervenika kod Knina, i to u novembru 2009. godine, a u februaru ove godine je izručen u Hrvatsku. U martu je u Baru uhapšen Nikola Munjes iz Korlata kod Benkovaca i još se nalazi u ekstradicionom pritvoru u Spužu kod Podgorice.
Na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svjeta je do sada uhapšena 105 Srba iz Hrvatske, od kojih su 28 izručeni u Hrvatsku. Od ekstradiranih, do sada je protiv njih 13 postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru.
Ovoliki broj obustava postupaka protiv lica sa Interpolovih potjernica ukazuje i na zloupotrebu Interpola od Hrvatske, naveo je ''Veritas''.
Crna Gora izručila je Hrvatskoj Srbina iz Hrvatske Kostajnice Marina Krivošića (45) po potjernici zagrebačke kancelarije Interpola zbog sumnje da je počinio ratni zločin protiv civila 1991. godine na obali Une u selu Baćin, saopštio je danas Informaciono-dokumentacioni centar ''Veritas''.
Crnogorska policija uhapsila je 5. juna Krivošića sa pasošem Srbije prilikom njegovog ulaska iz Republike Srpske u Crnu Goru, na graničnom prelazu između Trebinja i Herceg Novog. On je iz ekstradicionog pritvora Spuž kod Podgorice juče izručen Hrvatskoj.
Protiv njega i još 14 lica Županijski sud u Sisku je 14. decembra 2006. godine otvorio istragu zbog ratnog zločina protiv civila. Ova lica osumnjičena su da su kao pripadnici srpskih paravojnih jedinica u oktobru 1991. godine na obali Une u selu Baćin, sa ciljem etničkog čišćenja područja Hrvatske Dubice, Cerovljana i Baćina od preostalih Hrvata, vatrenim oružjem pobili najmanje 56 civila.
Do sada su iz ovog istražnog predmeta prilikom ulaska u Hrvatsku hapšeni Milan Pekić, Slobodan Kljajić i Nikola Kovačević, ali je istraga protiv njih obustavljena u nedostatku dokaza.Četvrti sa ovoga spiska Milenko Janjetović zarobljen je u akciji "Oluja" avgusta 1995. godine. Bio je osuđen na kaznu zatvora od 14 godina zbog krivičnog djela organizovanje grupe i podsticanje na počinjenje genocida i ratnih zločina, a zatim mu je djelo prekfalifikovano u oružanu pobunu, nakon čega je u februaru 1998. godine amnestiran.
Uhapšeni Krivošić je do hapšenja u Crnoj Gori više puta boravio u više evropskih zemalja, pa njegovo hapšenje ukazuje da je protiv njega Interpolova potjernica novijeg datuma.
On je otac četvoro djece, dvoje mu je rođeno u bivšoj Republici Srpskoj Krajini, a dvoje u izbjeglištvu u Srbiji, a po zanimanju je bravar. Krivošić je treći uhapšeni Srbin iz Hrvatske na području Crne Gore po potjernicama koje je raspisala Hrvatska za ratne zločine. Prvi je uhapšen Stanko Kovačević iz Ervenika kod Knina, i to u novembru 2009. godine, a u februaru ove godine je izručen u Hrvatsku. U martu je u Baru uhapšen Nikola Munjes iz Korlata kod Benkovaca i još se nalazi u ekstradicionom pritvoru u Spužu kod Podgorice.
Na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svjeta je do sada uhapšena 105 Srba iz Hrvatske, od kojih su 28 izručeni u Hrvatsku. Od ekstradiranih, do sada je protiv njih 13 postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru. (Srna)