Dvojica turista iz Srbije uhapšeni su na aerodromu u egipatskom ljetovalištu Hurgada pošto im je u torbama otkrivena velika količina korala.
Srpski građani se trenutno nalaze u pritvoru, a da bi bili pušteni moraće za učinjeno djelo, koje se u Egiptu tretira kao krađa nacionalnog blaga, da plate kaznu od 10.000 dolara, piše "Alo".
Kako je potvrđeno u turističkoj agenciji "Argus turs", u čijem aranžmanu su putovali, dvojica mlađih muškaraca su uhapšeni u četvrtak u večernjim satima, prilikom carinske kontrole na povratku kući, kada je na rendgenu otkriveno da im je prtljag prepun živih korala.
Odmah nakon toga, oni su zajedno sa "ulovom" predati lokalnoj policiji koja im je odredila pritvor.
"O njihovom hapšenju smo obavijestili Ambasadu Srbije u Kairu i njihove porodice, sa kojima smo u stalnom kontaktu, i preduzimamo sve da što prije budu pušteni na slobodu.
Za ovu vrstu prekršaja u Egiptu su predviđene visoke novčane kazne, a pretpostavljamo da će procedura do njihovog puštanja potrajati nekoliko dana", kaže za "Alo" predstavnik za štampu agencije "Argus" Aleksandar Vučković.
On nije želio da otkrije identitet uhapšenih turista, a prema saznanjima "Alo", radi se o dvojici muškaraca starosti oko 30 godina, ronilaca, koji su se malo "opustili" vjerovatno ne znajući da su ovakvi propisi za ovakve prestupe u Egiptu i ostalim bliskoistočnim zemljama vrlo strogi.
Za ovo djelo predviđena je pojedinačna kazna od 5.000 dolara, tako da će oni i njihove porodice morati da plate 10.000 dolara da bi mogli da se vrate kući.
Ostali turisti iz "Argusove" grupe u Beograd su se, kako je i predviđeno, vratili čarter letom bez većeg kašnjenja.
U Ambasadi Srbije u Kairu juče nije bilo nikoga da kaže više detalja o našim građanima u pritvoru, jer je u toku veliki muslimanski praznik Bajram, pa su u Egiptu sve institucije zatvorene do ponedjeljka.
Pokušaj prenošenja korala iz Egipta, prema iskustvima turističkih vodiča, nije rijetka pojava među turistima.
"Kada se radi o jednom ili dva komada, carina ih oduzima bez privođenja, ali se za veće količine ovaj prestup tretira kao kada bi neko iz Srbije pokušao da iznese, recimo, ikone. U tom slučaju, kazne su rigorozne", kaže za "Alo" jedan od turističkih vodiča iz Beograda, sa dugogodišnjim stažom u ovoj zemlji.
Korali se uglavnom koriste za izradu nakita i drugih umjetničkih predmeta. Koriste se i u akvaristici, a cijena se kreće od 20 evra po kilogramu pa naviše, piše "Alo".
(MONDO)